Güney Sudan'da barış görüşmeleri çöktü
AA

Güney Sudan'da barış görüşmeleri çöktü

Güney Sudan heyetinden üst düzey bir yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güney Sudan yönetimi ve muhalifler arasında Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da yeniden başlayan barış görüşmelerinin çöktüğünü söyledi.

İsmini vermek istemeyen üst düzey yetkili, IGAD tarafından sunulan Güney Sudan Barış Taslağı'nın, hükümet ile muhalefetin arasını eşitlediğini, yönetimi de üzerinde tartışmaya yer bırakmayacak şekilde (iki taraf arasında) bölüştürdüğünü kaydetti.

Yetkilinin verdiği bilgiye göre, görüşmelerin ardından Güney Sudan hükümeti bakanlar kurulu heyetten, müzakereleri askıya almasını, cumartesi günü Uganda, Etiyopya, Sudan ve Kenya arasında düzenlenecek "Güney Sudan'a Komşu Ülkeler 4'lü Zirvesi"ne Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kir Mayardit'e vekaleten yardımcısı James Wani Igga'nın katılmasını talep etti.

Öte yandan zirve için tüm hazırlıkların tamamlandığı ve toplantıya katılacak liderlerin de ülkeye gelmeye başladığı belirtildi.

Toplantıya katılmak üzere ülkeye ilk gelen Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn ile basına kapalı görüşme yaptığı kaydedildi.

IGAD, Güney Sudan'da çatışmanın taraflarına 25 Temmuz'da barış anlaşması için taslak metni sunmuş, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit ve eski yardımcısı Riek Machar'ın 17 Ağustos'ta nihai anlaşmaya varacaklarını açıklamıştı.

Ülkedeki çatışmalı taraflar arasındaki müzakereler,  Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da IGAD tarafından sunulan barış taslağı üzerindeki ihtilafların gölgesinde perşembe günü yeniden başlamıştı.