Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
444.229
3.13%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Hamas'ın Gazze'deki 'İdari Komiteyi' feshetmesi

  Hamas Gazze'deki İdari Komteyi bölünmüşlüğü ortadan kaldırmak amacıyla feshetti.
  • Haber Merkezi
  • 17.09.2017 - 17:20
  Hamas'ın Gazze'deki 'İdari Komiteyi' feshetmesi

  qweqwe

  Hamas, İsrail ablukası altındaki Gazze'de daha önce kurduğu İdari Komiteyi, Filistin siyasi bölünmüşlüğünü sonlandırmak amacıyla feshetti. Filistin Hükümet Sözcüsü Yusuf Mahmud, bütün sorumlulukları üzerine alarak Gazze'ye geçmeye hazır olduğunu açıkladı

  Mahmud yaptığı yazılı açıklamada, Hamas ve Fetih Hareketi'nin 'İdari Komite'nin fesh edilmesine ilişkin yapılan açıklamalara işaret ederek, hükümetin bakanlıkları ve giriş kapılarını teslim alması ve eski memurların görevlerine yeniden dönmesi gerektiğini belirtti.

  Hamas ın Gazze deki İdari Komiteyi feshetmesi #2

  Hükümetin 2011 yılında Kahire'de imzalanan anlaşmaya sadık olduğunu aktaran Mahmud, 'İdari Komitenin' fesh edilmesi kararını doğru bir adım olarak değerlendirdi.

  BİRLİK OLUŞTURMAK İÇİN FESHEDİLDİ

  Mahmud, "Filistin Hükümeti, İsrail Ambargosu altında bulunan Gazze'deki görevleri devralması ve halkın sıkıntılarının hafifletilmesi için, daha önce Filistinli gruplara bir plan sunmuştu." dedi.

  Filistin Hükümeti'nin Mısır'ın, bölünmeyi bitirme ve birleşme yönündeki çabalarını memnuniyetle karşıladığını ifade eden Mahmud, Mısır'ın yürüttüğü görüşmelerin tarihi bir fırsat olduğunu kaydetti.

  Hamas ın Gazze deki İdari Komiteyi feshetmesi #3

  DİYALOG ORTAMI OLUŞTURULACAK

  Hamas bu sabah yaptığı yazılı açıklamayla Gazze'deki İdari Komitenin feshedildiğini, Ulusal Uzlaşı Hükümeti'nin Gazze'de görevi devralmasını, genel seçimlere gidilmesini ve Fetih Hareketi ile diyaloğa hazır olduğunu bildirmişti.

  Hamas ın Gazze deki İdari Komiteyi feshetmesi #4

  Hamas ve Fetih hareketleri arasında uzun süren görüşmelerin ardından 2 Haziran 2014'te Ulusal Uzlaşı Hükümeti kurulmuş ancak kurulan bu hükümet, iki grup arasında yaşanan birtakım anlaşmazlıklar nedeniyle Gazze Şeridi'nde göreve başlayamamıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir