Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
376.782
-0.12%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  Hamas'tan İsrail büyükelçilerini kovun çağrısı

  Hamas, Arap ülkelerine İsrail büyükelçilerini ülkelerinden kovma çağrısı yaptı.
  • AA
  • 16.09.2015 - 15:51
  Hamas'tan İsrail büyükelçilerini kovun çağrısı

  Hamas tan İsrail büyükelçilerini kovun çağrısı #1

  Hamas, Arap ülkelerine İsrail büyükelçilerini ülkelerinden kovma çağrısında bulundu. Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, Arap ülkelerinin, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarına karşı kararlı bir tutum sergilemesi gerektiği belirtilerek, söz konusu ülkelere, İsrail büyükelçilerini kovma çağrısı yapıldı.

  İSRAİL'E HUKUKİ VE SİYASİ BASKI YAPILMASI TALEP EDİLDİ

  Açıklamada, İslam ülkelerinden Aksa'nın maruz kaldığı saldırılara son verilmesi için acil harekete geçmesi ve Aksa'ya yönelik işlediği suçların durdurulması için İsrail'e hukuki ve siyasi baskı yapılması talep edildi.

  Yahudiler için yılbaşı olarak kabul edilen "Roş Aşana" tatili nedeniyle yaklaşık 50 Yahudi yerleşimci Tarım Bakanı Uri Ariel eşliğinde pazar günü Mescid-i Aksa'ya girmiş, yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya alınmasını protesto eden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere askerler ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale etmişti.

  ÇOK SAYIDA KİŞİ YARALANMIŞTI

  Müdahale sırasında aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı. Gerginlik pazar gününden bu yana devam ederken dün sabah İsrail askerleri postallarıyla Mescid-i Aksa'nın etrafı camekanla çevrili minberinin yakınına kadar girmişti.

  İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri tepki çekerken, Filistinli siyasetçi ve uzmanlar, İsrail'in artan ihlallerinin asıl hedefinin Mescid-i Aksa Külliyesi'nin mevcut hukuki statüsünü değiştirmek ve burayı "Yahudilerle Müslümanlar arasında bölmek" olduğunu savunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir