Havalimanlarına koronavirüs sertifikası verilecek
AA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakanlık olarak havalimanlarına ilişkin bir sertifikasyon programı oluşturduklarını açıkladı.

Sertifikasyon programı ile tüm havalimanlarının yeniden düzenleneceğini belirten Bakan Karaismailoğlu, programın Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerileriyle hazırlandığını söyledi ve şu şekilde konuştu:

DENETİM YAPILACAK

"Sertifikasyon programına yönelik genelge de hazırlanarak tüm havalimanlarına gönderildi. Genelge kapsamında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’müz tarafından bilgilendirme ve denetimler yapılacak.

HAVALİMANLARINDA SERTİFİKA DÖNEMİ

Şartları karşılayan havalimanlarına bakanlığımızca bir sertifika verilecek. Bu sertifika aynı zamanda muhatap ülke ve havayolları ile de paylaşılacak olup, havalimanlarımızda koronavirüs salgınına karşı tüm tedbirlerin alındığı belgelenmiş olacak."

Havalimanlarına koronavirüs sertifikası verilecek

"HER TÜRLÜ TEDBİRİN ALINDIĞI TESCİLLENECEK"

Havayolları için alınacak tedbirlere yönelik genelgenin de hazırlık aşamasında olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, "Sağlık Bakanlığımızın görüşleri çerçevesinde son hali verilerek yayınlanacak ve sahada da koronavirüs pandemisine karşı her türlü tedbirin alındığı tescillenecektir.

Ayrıca, Bakanlığımızca havalimanlarına yapılan toplu taşıma işletmelerine ilişkin tedbirler de belirlenmiş ve uygulamaya geçmiştir. Diğer Bakanlıklarımız tarafından alınan turizm tesislerine ilişkin sertifikalandırma faaliyetleri de sürdürülmektedir." diye konuştu.

Havalimanlarına koronavirüs sertifikası verilecek

İÇ VE DIŞ HAT UÇUŞLARI

Bayramdan sonra başlaması planlanan iç hat uçuşların daha güvenli yapılması imkanı oluşturulduğunu ifade eden Bakan Karaismailoğlu, "Dış hat uçuşlarla ilgili uluslararası kuruluşlar ve muhatap ülkeler ile görüşmeler sürdürülmektedir. Bu görüşmeler sonucunda dış hat uçuşların da emniyetli bir şekilde başlaması planlanmaktadır." bilgisini paylaştı.

EL DEZENFEKTANLARI, VİRÜSLÜ KAN ÖRNEKLERİ...

Koronavirüsün etkisini azaltmak ve hava taşıma operasyonlarını kolaylaştırmak amacıyla başka bir düzenleme daha yapıldığına dikkati çeken Karaismailoğlu, tehlikeli madde çözeltileri içeren el dezenfektanlarının ve virüslü kan örneklerinin taşınmasıyla ilgili tehlikeli madde yenileme eğitimlerinin geçerlilik sürelerine ilişkin genelge yayınlandığını belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, bu genelgeyle azami 4 ay uzatılabilecek yenileme eğitimlerinin kapsamının belirlendiğini ve en geç 31 Ağustos'ta dolacak tüm sertifikaları kapsayacak şekilde bunların genişletilmesinin sağlandığını bildirdi.