Euro
14.3406
2.37%
Dolar
12.715
2.8%
Altın
730.25
2.41%
Borsa
1.807
1.73%
Bitcoin
736.149
4.40%
18ºC
İstanbul
Hafif yağmur 18 C

  Hillary Clinton, New Hampshire'de bozguna uğradı

  ABD başkan adaylarının belirleneceği önseçimlerin ikinci durağı New Hampshire’da Komünist Bernie Sanders, Clinton'u bozguna uğrattı.
  • 10.02.2016 - 09:12
  Hillary Clinton, New Hampshire'de bozguna uğradı

  Hillary Clinton, New Hampshire de bozguna uğradı #1

  ABD'nin New Hampshire eyaletinde yapılan ön seçimleri, başkan aday adaylarından, Cumhuriyetçi Parti'den işadamı Donald Trump, Demokrat Parti'den de Bernie Sanders kazandı.

  ABD'DE KOMÜNİZMİN ZAFERİ

  Demokrat Partili aday adayı Hillary Clinton, New Hampshire'de, yüzde 20'lik oy farkıyla Komünist Sanders karşısında bozguna uğradı.

  Hillary Clinton, New Hampshire de bozguna uğradı #2

  Kesin olmayan ilk sonuçlara göre, Müslümanlara karşı söylemleri ile kimi Amerikalıların desteğini, kimi Amerikalıların da tepkisini çeken işadamı Donald Trump, daha önce on seçimlerin yapıldığı Iowa'da yaşadığı yenilgiyi, New Hampshire eyaletinde telafi etmeyi başardı.

  TRUMP BU KEZ FARK ATARAK KAZANDI

  Donald Trump, kesin olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 33.8'ini aldı, Trump'ı yüzde 15.9'luk oy oranı ile Ohio Valisi John Kasich izledi.

  Lowa eyaleti ön seçimlerini birincilikle bitiren Teksas Senatörü Ted Cruz, New Hampshire'de aldığı yüzde 11.7 oy oranı ile üçüncü sırada kendisine yer bulabildi. ABD eski başkanlarından George W. Bush'un kardeşi, Florida eski Valisi Jeb Bush, New Hampshire'deki yarıştan, yüzde 11.4 oy oranı ile dördüncü olarak çıkabildi. Bush'u, yüzde 10.6 ile Florida Senatörü Marco Rubio, yüzde 8 ile New Jersey Valisi Chris Christie, yüzde 4.4 ile iş kadını Carly Fiorina, yüzde 2.3'lük oy oranı ile de eski beyin cerrahi Ben Carson izledi.

  SOSYALİST ADAY BERNIE, HILLARY'İ SOLLADI

  Demokrat Parti'den ABD başkanlığı aday adaylığı için yarışan, ABD eski başkanlarından Bill Clinton'un eşi Hillary Clinton, rakibi Bernie Şanders karşısında, New Hampshire eyaletinde ağır bir yenilgiye uğradı. Clinton, oyların yüzde 38.7'sini alırken, yaklaşık yüzde 20 oy farkı ile Clinton'un önüne geçen Bernie Sanders, yüzde 59.6 oy oranı ile New Hampshire seçimlerini önde bitirdi.

  İSKANDİNAV MODELİ POLİTİKALAR

  ABD Kongresi’nin en açık sözlü liberalleri arasında gösterilen Sanders kendisini demokrat sosyalist olarak tanımlıyor. İskandinav ülkelerindeki sosyal demokrat partilerle benzer dünya görüşüne sahip olduğunu sık sık vurgulayan Bernie Sanders, Kongre'de insan hakları, gelir dağılımı eşitsizliği ve küresel ısınma gibi konuları gündemde tutuyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir