Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
452.900
-9.20%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Hoca Ahmet Yesevi Camii ibadete açılıyor

  Türkiye Diyanet Vakfınca Kazakistan'da Hoca Ahmet Yesevi adına yaptırılan cami ve külliye, 17 Nisan'da ibadete açılacak.
  • AA
  • 12.04.2015 - 20:06
  Hoca Ahmet Yesevi Camii ibadete açılıyor

  Hoca Ahmet Yesevi Camii ibadete açılıyor #1

  Türkiye Diyanet Vakfınca (TDV) Mütevelli Heyet İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vakfın, bağımsızlığının ardından Kazakistan'a ilk giden sivil toplum kuruluşları arasında yer aldığını söyledi.

  "17 NİSAN'DA İBADETE AÇILACAK"

  Kazakistan'da bugüne kadar birçok projeyi hayata geçiren vakfın, bu ülkedeki hizmetlerine yenilerini eklediğine dikkati çeken Bilgin, şöyle konuştu;

  "Kazakistan'da özellikle dini hizmetler, eğitim, sosyal ve hayri faaliyetler ile kültürel alanlarda yaptığı çalışmalarla önemli görevler üstlenen TDV, Türkistan şehrinde büyük Türk şair ve mutasavvıfı Hoca Ahmet Yesevi'nin türbesinin bulunduğu alana yaptırdığı caminin inşaatı tamamladı. UNESCO tarafından 2003'te dünya kültür mirası olarak kabul gören Hoca Ahmet Yesevi Türbesi'nin bulunduğu alanın yanına inşa edilen ve temeli 16 Ekim 2009'da atılan cami, 17 Nisan Cuma günü iki ülkeden üst düzey katılımla ibadete açılacak."

  İKİ ÜLKE DOSTLUĞUNU YANSITIYOR

  Büyük Türk mutasavvıf ve şairi Hoca Ahmet Yesevi'nin türbesinin bulunduğu alanın yanına inşa edilen cami, 10 milyon 461 bin dolara mal oldu. Yaklaşık 3 bin kişinin ibadet edebileceği Hoca Ahmet Yesevi Camisi'nin bütün maliyeti, TDV tarafından karşılandı.

  Türk-Kazak dostluğunun yansıtıldığı cami, klasik Kazak mimarisi görünümüne sahip olmakla birlikte yapımında modern malzemeler kullanıldı. Cami ve külliyesi, Türk-Kazak kardeşliğini yansıtan dekorasyon konseptiyle inşa edildi. Orta Asya ve Selçuklu mimarisinden izler taşıyan, bölgedeki tarihi yapılarla da uyum içindeki cami ve külliyede, kütüphane, aşevi, çok amaçlı salonlar, yemekhane, kafeterya, imam-müezzin odaları, sınıflar, morg, gasilhane gibi birçok hizmet alanı bulunuyor.

  Hoca Ahmet Yesevi Camii ibadete açılıyor #2

  VAKIFTAN TÜRKİSTAN'A İKİNCİ CAMİ

  Türkistan'da bulunan Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi yerleşkesi yanına yaptırılacak caminin temeli de 17 Nisan'da atılacak. Uygulama projeleri tamamlanan, inşaat ruhsatı alınan ve temel atma aşamasına gelen camiyi, hayırsever milletin bağışlarıyla TDV yaptıracak. Üniversitede, 7 fakülte ve 1 yüksekokulda yaklaşık 14 bin öğrenci öğrenim görüyor ve 880 akademik personel görev yapıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir