Petrol
111.75
-0.37%
Euro
17.3712
-0.09%
Dolar
16.632
-0.04%
Altın
973.28
0.03%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
337.829
-1.01%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Hocalı katliamı ABD'de anıldı

  New York kentinde, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde 1992 yılında Ermenilerin gerçekleştirdiği Hocalı katliamı protesto edildi.
  • AA
  • 27.02.2016 - 02:17
  Hocalı katliamı ABD'de anıldı

  Hocalı katliamı ABD de anıldı #1

  Ermenistan BM Daimi Temsilciliği önünde toplanan Azerbaycan ve Türk vatandaşları, BM Genel Merkezi'nin karşısındaki Dag Hammarskjöld Parkı'na kadar yürüdü.

  Türk ve Azerbaycan bayraklarının yanı sıra Ermenistan aleyhinde pankartlar açan protestocular, çeşitli sloganlar attı. Eylemciler, çevreden geçenlere, katliamı anlatan broşürler dağıttı.

  Azerbaycan New York Derneği Başkanı Ercan Yerdelenli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ermenilerin 24 yıl önce 4 bin kişilik Hocalı kasabasına saldırarak, kadın çocuk gözetmeksizin büyük bir katliam gerçekleştirdiğini söyledi.

  Bu vahşeti unutturmamak adına toplandıklarını belirten Yerdelenli, "Ermenistan'ın gerçekleştirdiği bu vahşeti tüm dünyanın bilmesini istiyoruz" dedi.

  Yerdelenli, Hocalı katliamını unutturmamak adına gerçekleştirdikleri protestoları her yıl sürdüreceklerini anlattı.

  Protestoya katılan Sadakat Babayeva da bugünü matem günü olarak kabul ettiklerini dile getirdi.

  Ermenistan'ı ve işlediği savaş suçu katliamlarını protesto ettiklerini vurgulayan Babayeva, "Tüm Türk dünyasının yanımızda olduğunu görmek bizi onurlandırıyor" şeklinde konuştu.

  Babayeva, Hocalı'daki vahşetin unutulmasına izin vermeyeceklerine dikkati çekerek, Ermenistan'ın bir an önce işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çıkmasını istediklerini kaydetti.

  Eyleme katılan Ferman Papayev ise Ermenistan'ın gerçek yüzünü tüm dünyaya göstermek için toplandıklarını bildirdi.

  Azerbaycan'ın barış yanlısı olduğunu ifade eden Papayev, "Ermeniler topraklarımızdan çıkmalı ve Azerbaycan üzerindeki kötü oyunlarına son vermelidir" değerlendirmesinde bulundu.

  Öte yandan, protesto sırasında Ermeni yanlısı grup da BM yanında toplanarak gösteri düzenledi. Ermeni grubun sözlü saldırıları üzerine Türk ve Azeri göstericiler bir ara kendilerine ayrılan bölgeyi terk ederek, 1. Cadde'deki tünel bağlantısı üzerinde sloganlar atarak Azerbaycan bayrağı açtı. Polisin uyarısı üzerine kendilerine ayrılan bölüme geçen grup, daha sonra dağıldı.

  HOCALI KATLİAMI

  Ermeni güçleri, 1991'in sonlarına doğru ablukaya aldıkları Dağlık Karabağ'ın Hocalı köyüne, 25 Şubat 1992'den itibaren saldırı başlattı. Bölgede bulunan Rus ordusuna bağlı 366. Zırhlı Alayın silahlarını kullanan Ermeniler, ertesi günü Hocalı'da katliama girişti.

  Resmi verilere göre, Hocalı katliamında savunmasız 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Katliamdan 487 kişi ağır yaralı kurtuldu. Ermeni güçleri, bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150'sinden bugüne kadar haber alınamadı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir