Dolar
8.1703
1.075%
Euro
9.6719
1.2531%
Altın
1909.18
0.3695%
Borsa
1152.63
0.7147%
G. Altın
501.522
1.4319%
Bitcoin
111435.79
5.1334%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Hollanda'da Diyanet'in atadığı imamlara casus suçlaması

  Hollanda'da Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı imamlar, FETÖ'cüleri Darbe Komisyonu'na bildirdikleri için casuslukla suçlandı.
  • Ajanslar
  • 14.12.2016 - 03:37
  Hollanda'da Diyanet'in atadığı imamlara casus suçlaması

  Hollanda hükümeti, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı imamların yurt dışındaki Türk vatandaşları hakkında istihbarat topladığı haberleri uzerine, mağdur kişileri suç duyurusunda bulunmaya çağırdı.

  Sosyal işlerden sorumlu bakan yardımcısı Jetta Klijnsma, Türkiye kökenli kişilerin kimlik bilgilerini gizli tutarak şikayette bulunabileceklerini söyledi.

  HOLLANDA MECLİSİ GÜNDEMİNE ALDI

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 38 farklı ülkede din görevlileri aracılığıyla istihbarat topladığı haberleri, Hollanda Meclisi'nin gündemine yansıdı.

  DARBE KOMİSYONU'NA BİLGİ GÖNDERİLMİŞTİ

  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından TBMM Darbe Komisyonu'na iletilen belgelerde, FETÖ'ye yakın kişi ve kuruluşlar hakkında, imamlar tarafından elde edilen bilgilere yer verilmişti.

  Hollanda'daki siyasi parti temsilcileri, Salı günü bu konuyu meclis gündemine taşıyarak, hükümetten açıklama istediler.

  HRİSTİYAN DEMOKRAT PARTİLİ VEKİL ÇAĞRI YAPTI

  Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) Milletvekili Pieter Heerma, Türkiye'nin Diyanet aracılığıyla Hollanda toplumuna etkisinin sona erdirilmesini istedi. Heerma, "Türkiye'nin bu uzun kolu" konusunda etkin mücadele çağrısı yaptı.

  DİYANET GÖREVİ KÖTÜYE KULLANIYOR DİYE SUÇLADILAR

  Toplumcu Reform Partisi (SGP) Milletvekili Roelof Bishop da, Diyanet'in Hollanda'daki Müslümanların radikalleşmesini önleme bahanesiyle görevini kötüye kullandığını öne sürdü.

  Sosyal işlerden sorumlu bakan yardımcısı Jetta Klijnsma, basında yer alan haberleri, "istenmeyen bir durum" diye değerlendirdi ve Türk örgütleri tarafından tehdit ya da taciz edildiğini düşünen kişileri suç duyurusunda bulunmaya çağırdı. Klijnsma, bu şikayetlerin, kimlik bilgileri gizlenerek de yapılabileceğini vurguladı.

  Türk yetkililerle düzenli iletişim halinde olduklarını belirten Hollandalı bakan yardımcısı, Şubat ayında bu konuda meclise daha kapsamlı bilgi vereceğini söyledi.Alman Yeşiller Partisi de, "Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı imamların Türk hükümeti adına casusluk yaptığı" iddalarının araştırılması için federal meclise öneride bulunmuştu.

  Görüş Bildir