Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
480.036
1.10%
20ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 20 C
  İdrardan elektrik ürettiler

  İdrardan elektrik ürettiler

  İngiliz bilim insanları, idrardan elektrik üretti.
  • DHA
  • 18.04.2016 - 12:17

  Bristol Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, idrarı oksijensiz ortamda yaşayabilen bakterilerin bulunduğu bir yakıt hücresine koyup bir süre sonra elektriğe dönüştürmeyi başardıklarını açıkladı.

  İDRARDAN ELEKTRİK

  Üretilen elektrik enerjisinin direkt olarak pillere depolanabileceği ya da telefon gibi elektrikle çalışan cihazlara aktarılabileceği belirtildi. Projenin henüz geliştirilme aşamasında olduğunu belirten araştırmacılar, idrardan elektrik üretiminin gelecek vadettiğini söyledi.

  İdrardan elektrik ürettiler #1

  "BAKTERİLERİ İDRARLA BESLİYORUZ"

  Araştırmanın başarıya ulaşması durumunda ucuz ve doğa dostu bir elektrik teknolojisinin, bütün dünyada kullanılabileceği ifade edildi. Bristol Üniversitesi’nden Profesör Ioannis Ieropulos “Ürettiğimiz 'Mikrobiyal Yakıt Hücreleri' teknolojisinde, teknik olarak havasız ortamda yaşayabilen bakterileri idrarla besliyoruz. Bu bakterilerin idrarı tüketip elektron üretmesini bekliyoruz” dedi.

  İdrardan elektrik ürettiler #2

  "GELİŞMEMİŞ BÖLGELERE DÜŞÜK MALİYETLE ELEKTRİK GÖTÜREBİLİR"

  Prof Ieropulos, bakterilerin ürettiği elektronların elektrottan geçirilerek elektriğe dönüştürüldüğünü ekledi. Araştırma ekibinden Dr. Mirella Di Lorenzo, “Bu teknoloji dünyada maddi durumu yeterli olmayan insanlara ya da elektrik altyapıları gelişmemiş bölgelere düşük maliyetle elektrik götürebilir” şeklinde konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir