Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2413
-0.72%
Dolar
17.9122
0.02%
Altın
1.022
-0.85%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
416.306
-0.02%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  IKBY'de 'şaibeli' referandum

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde dün gerçekleştirilen illegal referandumda sonuçlar adeta tüm dünyadan gizleniyor.
  • Haber Merkezi
  • 26.09.2017 - 11:11
  IKBY'de 'şaibeli' referandum

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) dün gerçekleştirdiği anayasaya aykırı referandumun sonuçlarını açıklamıyor. Seçimin tamamlanmasının üzerinden neredeyse 16 saat geçti, ancak 5,2 milyon kişinin katılması beklenen ve 3 milyon kişinin oy verdiği seçimde sadece 282 bin 17 kişinin oy ortalaması açıklandı.

  Sonuçların 72 saat içinde açıklanacağı belirtilirken, medyada yer alan verilere itibar edilmemesi istendi.

  SONUÇLAR GİZLENİYOR

  IKBY Lideri Mesut Barzani'nin resmi yayın organı olan Rudaw'ın internet sitesinde en son 12 saat önce paylaşılan oy ortalaması mevcut bulunurken, siteye girildiğinde bir çok kentte açılan sandık sayısı sıfır olarak görülüyor.

  IKBY de şaibeli referandum #1

  O kentler içerisinde başkent Erbil'in de bulunduğu gözlemlenirken, bağımsızlık referandumunda şaibe bulunduğu iddiaları kuvvetlenerek yeniden gündeme geldi. Öyle ki ilk açılması gereken sandıklardan olan başkentin sonuçlarının henüz açıklanamaması oldukça tuhaf görünüyor.

  IKBY'de 'şaibeli' referandum VİDEO

  IKBY de şaibeli referandum #2

  IKBY'DEN REFERANDUM AÇIKLAMASI

  Kürdistan Bölgesi Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu konu ile ilgili açıklamada bulundu. Medyada yer alan verilere itibar edilmemesi gerektiğini söyleyen kurum, sonuçların en kısa sürede yayınlanacağını belirtti.

  IKBY de şaibeli referandum #3

  Barzani'nin yayın organı Rudaw da bu yüzden oranları açıklamaktan vazgeçti. 3 milyon kişinin oy verdiği referandumda şu anda sadece 200 bin kişinin oy oranı biliniyor.

  SAHTE OY BASIMI İDDİASI

  Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen şaibeli referanduma ilişkin yeni iddialar ortaya atılıyor. Bölgedeki bir seçim merkezinde bulunan sandık başında oy pusulalarına seri bir şekilde evet seçeneğinin işaretlendiği bir video ortaya çıktı.

  Görüntülerin doğruluğuna ilişkin henüz bir açıklama gelmezken, iddia seçimin ne kadar şaibeli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir