Petrol
76.82
0.88%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.491
-0.08%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C
  'Ilımlı İslam'ın gölgesindeki Suudi Arabistan'da yaşam

  'Ilımlı İslam'ın gölgesindeki Suudi Arabistan'da yaşam

  Ilımlı islam'a geçilen Suudi Arabistan'da günlük hayat ABD'nin ünlü medya organı New York Times tarafından inceleme altına alındı. Ortaya ilginç manzaralar çıktı.
  • Haber Merkezi
  • 25.12.2017 - 09:55

  Suudi Arabistan ve Veliaht Prens Selman ile ismini sıkça duyduğumuz ılımlı İslam, Suudilerin yaşantısını kökten etkiliyor. Kadınların hayata kazandırılması ile etkisini gösteren bu yaşam biçimi, ABD'nin ünlü gazetelerinden New York Times tarafından belgelendi.

   Ilımlı İslam ın gölgesindeki Suudi Arabistan da yaşam #1

  BÜYÜK DEĞİŞİMİN İZLERİ

  Uzun zamandır dünyanın en kısıtlayıcı ülkelerinden olan Suudi Arabistan'da köklü bir değişim yaşanıyor. Özellikle kadınlar konusunda yaşanan bu değişim, kendisini iyice göstermeye başladı.

   Ilımlı İslam ın gölgesindeki Suudi Arabistan da yaşam #2

  Kamusal alandan başörtüsünün çıkartılmasından tutun da yalnız seyahat etmeye, birçok şey büyük bir değişime uğradı. Otomobil kullanımına getirilen serbestlik ile başlayan bu değişim rüzgarları günlük yaşama ve sokaklara da etkisini gösterdi.

   Ilımlı İslam ın gölgesindeki Suudi Arabistan da yaşam #3

  SUUDİ KADINLARININ GÜNLÜK YAŞANTILARI

  Suudi Arabistan'da yaşanan bu kökten değişim kadınların giyiminden, kültürel aktivitelerine, yaşamından her alana kadar etkisini gösterdi.

   Ilımlı İslam ın gölgesindeki Suudi Arabistan da yaşam #4

  Örneğin sokakta yalnız başına gezemeyen kadınlar artık parklarda, bahçelerde oturabiliyor. Bununla birlikte akşam saatlerinde dışarı çıkması uygun görülmeyen genç kadınlar, rahatlıkla gezip eğlenebiliyor ve görünürde saat sınırlaması da bulunmuyor.

   Ilımlı İslam ın gölgesindeki Suudi Arabistan da yaşam #5

  CİNSİYETÇİLİK YIKILDI

  Suudi Arabistan'da yaşanan bu devrimle, cinsiyetçilik olayı tamamen kayboldu. Bununla birlikte her alanda kendini gösteren kadın-erkek ayrımı ortadan kalktı.

   Ilımlı İslam ın gölgesindeki Suudi Arabistan da yaşam #6

  Örneğin restoranlar aileler ve kadın-erkek olarak bölümlere ayrılırken, bu durum şu anda o kadar da dikkate değer bulunmuyor. Zira kadınlar erkek bölümünden, erkekler de kadın bölümünden alışverişlerini yapabiliyorlar.

   Ilımlı İslam ın gölgesindeki Suudi Arabistan da yaşam #7

  ILIMLI İSLAMIN GÖLGESİNDE SUUDİ ARABİSTAN

  Suudi Arabistan'da Veliaht Prens Selman'ın etkisiyle ortaya çıkan ılımlı İslam akımı, ABD ile başlayan sıkı müttefiklik ile ortaya çıktı. Bu bağlamda ilginç adımlar atan Suudi makamlar, kadınlara verdikleri ayrıcalıklar ve haklar ile öne çıktı, adını tüm dünyaya duyurdu.

  Bu yapılanlar dünyaca devrim olarak görülürken, kadınlara verilen başlıca haklar "araç kullanmak, stadyumlara girebilmek, kamusal alanda yalnız başına bulunabilmek ve devlet makamlarında çalışabilmek" oldu.

   Ilımlı İslam ın gölgesindeki Suudi Arabistan da yaşam #8


  Görüş Bildir