Petrol
91.72
3.22%
Euro
18.5804
1.94%
Dolar
18.581
0.17%
Altın
1.03
1.60%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
376.553
2.53%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C
  İndependent: Binlerce IŞİD'li Avrupa'ya dönebilir

  İndependent: Binlerce IŞİD'li Avrupa'ya dönebilir

  Türkiye'nin IŞİD'in kontrolündeki bölgelere operasyon yapması İngiliz gazeteyi korkuttu.
  • 06.09.2016 - 09:35

  Independent'ın internet sayfasında yer alan haberde, IŞİD'in Irak ve Suriye'de son zamanlarda yaşadığı toprak kayıplarının ardından, IŞİD saflarına Batı ülkelerinden katılmış olan binlerce militanın ülkelerine geri dönme ihtimali olduğuna dikkat çekildi.

  AVRUPA'LILAR, IŞİD'LİLERİN GERİ DÖNMESİNDEN KORKUYOR

  Gazete, güvenlik birimlerinin bu cihatçıların Avrupa'ya geri dönmesi ihtimaline karşı hazırlık yaptığını yazıyor.

  İndependent: Binlerce IŞİD li Avrupa ya dönebilir #1

  AVRUPA ÜLKELERİ İÇİN BÜYÜK TEHLİKE

  IŞİD'e katılan 'Batılı cihatçıları' saatli bombaya benzeten güvenlik yetkilileri, silah kullanma konusunda çok iyi eğitilmiş bu militanların yakın zamanda kendi ülkeleri için büyük tehlike oluşturabileceği öngörüsünde bulunuyor.

  Ancak yine de Avrupa'ya henüz bu şekilde bir 'cihatçı akını' yaşanmadığını belirten Independent, son sekiz ayda İngiltere'ye geri dönen İngiliz IŞİD'lilerin sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini ifade ediyor.

  27 BİNDEN FAZLA AVRUPALI IŞİD'E KATILDI

  Haberde Suriye savaşının başlamasından bu yana 27 binden fazla yabancının IŞİD'e katıldığının tahmin edildiği, bunlardan 5 bin ila 7 bin kadarının Avrupa'dan gittiği belirtiliyor.

  IŞİD TÜRKİYE'DEN BÜYÜK BİR DARBE YEDİ

  İngiliz The Times gazetesi, dünkü sayısında Suriye'de IŞİD'in Türkiye sınırından temizlenmesinin, IŞİD'e katılmak isteyen yabancıların da rotasını tıkayacağına dikkat çekmişti. Gazete, Türkiye sınırıyla bağlantısının kesilmesinin IŞİD için çok büyük bir stratejik ve sembolik darbe olduğu yer almıştı.

  Times, "500'den fazlası İngiliz olmak üzere, en az 86 ülkeden 27 bin İslamcı IŞİD'e katıldı. Bunların birçoğu turist vizesiyle Türkiye'ye giderek sınırdan kaçak olarak Suriye'ye girdi. IŞİD diğer ihtiyaçlarının ikmali için de bu rotayı kullanıyordu. Avrupa'da terör saldırısı düzenleyecek IŞİD'liler de bu rota üzerinden gönderildi" diye yazmıştı.

  Cerablus kalkanı büyüyor VİDEO


  Görüş Bildir