Euro
10.3436
-0.86%
Dolar
8.8382
-0.31%
Altın
497.75
-0.26%
Borsa
1.384
-0.08%
Bitcoin
384.204
-0.40%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  İngiliz bilim insanları: Parayla mutluluk alabilirsiniz

  Parayla saadet olmaz anlayışını çürüten İngiliz bilim insanları, "Parayla mutluluğu satın alabilirsiniz" dedi.
  • Ajanslar
  • 10.04.2016 - 17:34
  İngiliz bilim insanları: Parayla mutluluk alabilirsiniz

  ingiliz

  İngilizce yayınlanan Psychological Science dergisindeki Sandra C. Matz, Joe J. Gladstone ve David Stillwell imzalı makalede, parayla mutluluk satın alınabileceği belirtildi.

  "PARA MUTLULUĞU ARTIRIYOR"

  Makalede "Onlarca yıl para ile mutluluk arasında bir bağlantının olmadığı yönündeki araştırmaların aksine, son bulgular doğru kullanılması halinde paranın mutluluğu arttırdığını gösterdi" dedi.

  ÖNEMLİ OLAN HARCAMA ŞEKLİ

  Altı ayda 625 kişinin yaptığı 75 bin bankacılık işlemini inceleyerek gerçekleştirilen araştırma sonucunda, kendi kişilikleri doğrultusunda harcamalar yapan kişilerin daha mutlu olduğu ortaya çıktı. Bu bağlamda bilim insanları mutlu olmak için sahip olunan para miktarının değil, harcama şeklinin önemli olduğunu kaydetti.

  HARCAMAYA GÖRE MUTLULUK ORANI

  Araştırmada trafik cezası veya kumar harcaması yapanların daha nevrotik, eğlence ve seyahat harcamaları yapanların dışa dönük, evcil hayvan ve hayır işleri için para harcayanların uyumlu kişilik özelliklerine sahip olduğu gözlemlendi ve bu özelliklere paralel harcama yapıldıkça mutluluk oranının arttığı izlendi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir