Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
475.228
1.34%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C
  İngiliz medyasına gün doğdu: Türkiye istikrarsızlaşıyor

  İngiliz medyasına gün doğdu: Türkiye istikrarsızlaşıyor

  Ankara'da 37 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı, İngiliz gazetelerinde maksadını aşan ifadelerle yer buldu.
  • Ajanslar
  • 15.03.2016 - 01:38

  İngiliz medyasına gün doğdu: Türkiye istikrarsızlaşıyor #1

  INDEPENDENT: TÜRKİYE İSTİKRARSIZLAŞIYOR

  Independent gazetesi haberi manşetten olay yerinden bir fotoğrafla tam sayfa verdi. Başkent Ankara'daki son altı ay içindeki üçünü patlama olduğuna dikkati çeken Independent, Suriye ile sınır olan Türkiye'deki saldırıların korkuttuğunu ve Türkiye'nin giderek daha tehlikeli bir şekilde istikrarsızlaştığını yönünde ifadelere yer verdi.

  Olayın Kızılay'da bir otobüs durağında meydana geldiği ve polis yetkililerinin intihar eylemcilerinden birinin kadın olduğunu söylediğini yazan gazete, saldırıyı henüz üstlenen olmadığına dikkati çekti.

  Independent, saldırıyla ilgili haberlere ülke çapında yayın yasağı koyulduğuna da dikkati çekerek, Ankara'da yine 17 Şubat'ta askeri bir konvoya yönelik bombalı saldırıda 30 kişinin hayatını kaybettiğini ve bu saldırıyı TAK'ın (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) üstlendiğini yazdı. Ocak ayında da İstanbul'da yine bir terör atağı olduğunu da hatırlatan gazete 13 turistin öldüğüne ve bu son bombalı saldırının Batılı ülkelerin başkantlerinde de alarma yol açacağını ifade etti.

  "TÜRKİYE, ANAHTAR PARTNER"

  NATO üyesi olan Türkiye'nin uzun süredir Avrupa ile Suriye, Irak ve ötesi arasında önemli bir tampon bölge olarak görüldüğünü de hatırlayan gazete, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde de anahtar partner olduğuna dikkati çekti.

  Guardian; Ankara'da kalabalık otobüs durağında patlatılan bomba 34 kişiyi öldürdü

  The Guardian gazetesi de haberi manşetten itfaiye ekiplerinin kurtarma çalışmalarının yer aldığı bir fotoğrafla birlikte verdi.

  Gazete habere iç sayfasında "Ankara'da kalabalık otobüs durağında patlatılan bomba 34 kişiyi öldürdü" başlığı ile geniş yer ayırdı.

  Önceki saldırılar DAEŞ tarafından üstlenildi

  Gece boyunca olay yerinde çalışmaların sürdüğünü ve Türkiye'de otoritelerin görüntülere yasak koyduğunun da ifade edilen haberde, son 19 aydır Türkiye'de gerçekleştirilen terör olaylarının çoğunu DAEŞ'in üstlendiği de vurgulandı.

  Guardian daha önceki saldırıları hatırlatarak, 10 Ekim ve 17 Şubat'ta Ankara'da, 12 Ocak'ta da İstanbul'da düzenlenen saldırılarda toplam 143 kişinin öldüğünü yazdı.

  Diğer İngiliz gazeteleri de saldırıya iç sayfalarında yer verdi.

  Daily Telegraph terör operasyonlarını sebep gösterdi

  Daily Telegraph da iç sayfasında yer verdiği haberde, Türkiye'nin başkentinin kalbinde iki intihar eylemcisi tarafından bombalı araçla saldırı düzenlendiğini yazdı. Gazete, bu son saldırının ülkenin güneydoğusunda devletin sürdürdüğü terör operasyonlarının sebep olduğunu öne sürerek, bu tip terör olaylarının daha fazla kaosa yol açacağı yönündeki korkuları arttırdığını yazdı.

  Times gazetesi

  Times gazetesi ise haberi iç sayfasında duyurdu. Ankara'daki son iki saldırının birbirine benzediğine dikkati çeken gazete, ABD Büyükelçiliğinin geçtiğimiz Cuma günü bir açıklama yaparak terörist saldırı olabileceği konusunda Amerikan vatandaşlarını bilgilendirdiğini ifade ediyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir