İngiliz parlamentosunda bir ilk

İngiliz parlamentosunda bir ilk

İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nın tarihi salonu ve koltuklarında geçen hafta gençler oturdu. Her yıl yapılan "Gençlik Parlamentosu" toplantısının bu yılki konuşmacısı ise geçen yıllardan farklıydı.

SÜMEYYE KERİM BAŞBAKAN KÜRSÜSÜNDE

16 yaşındaki Sümeyye Kerim yaptığı konuşmanın yanı sıra başörtüsüyle de dikkati çekti. İlk kadın milletvekilinin 1918 yılında, ilk kadın başbakanın ise 1979 yılında seçildiği İngiltere'de, Sümeyye Kerim, İngiltere başbakanlarının parlamentoya seslendikleri kürsüde konuşan ilk başörtülü Müslüman kadın oldu.

İngiltere'de yaşayan çok sayıda başörtülü Müslüman kadın olduğunu vurgulayan Kerim, "İngiliz Parlamentosu'nda gelecekte başörtülü kadınları daha fazla görmeyi umuyorum, bu harika olur" dedi.

İNGİLTERE'DE SERBEST TÜRKİYE'DE HALA SORUN

İngiltere'de ilk Müslüman erkek milletvekili ise 1997 yılındaki seçimde Muhammed Sarvar oldu. Barones Sayeeda Warsi ise 2010 yılında ülkede ilk Müslüman kadın kabine bakanı olarak görevlendirildi. Muhafazakâr Partili Warsi, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nda bakan yardımcılığı görevini sürdürüyor.

Hristiyanların büyük bir çoğunluk oluşturduğu İngiltere'de kamusal alanlarda ve okullarda başörtüsü takılmasına izin veriliyor. Müslümanların büyük çoğunluk oluşturduğu Türkiye'de ise okullarda başörtüsü takılması hala sorun olarak görülüyor.