Euro
10.8254
-0.23%
Dolar
9.2984
-0.35%
Altın
528.89
-0.17%
Borsa
1.43
0.86%
Bitcoin
596.311
4.20%
14ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 14 C

  İngiltere, kamyon şoförü sorunuyla mücadelede vize rejimini gevşetiyor

  Başbakan Boris Johnson, ağır vasıta sürücüsü eksikliğinin kaotik görüntülere yol açmasının ardından harekete geçti. Binlerce yabancı işçi için vize seçeneği devreye alınacak.
  • Haber Merkezi
  • 25.09.2021 - 11:36
  • Güncelleme : 25.09.2021 - 11:56
  İngiltere, kamyon şoförü sorunuyla mücadelede vize rejimini gevşetiyor

  İngiltere, günlerdir ağır vasıta kullanacak yeterli sayıda şoförün olmaması ve bununla birlikte ortaya çıkan tedarik krizini konuşuyor.

  Noel öncesi koronavirüs salgınının ilk günlerinde olduğu gibi boş market raflarıyla karşılaşılabileceği şeklinde peş peşe yapılan uyarıların ardından benzer durum akaryakıt istasyonlarında yaşandı.

  İNGİLTERE'DE KAMYON ŞOFÖRÜ EKSİKLİĞİ KRİZE YOL AÇTI

  Akaryakıt tankerlerini sürecek şoförlerin olmaması nedeniyle yaşanabilecek benzin eksikliği karşısında İngiliz halkı istasyonlarda uzun araç kuyrukları oluşturdu.

  Krizden çıkış yolu aranırken, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kamyon şoförlerinin ülkeye dönüşü konusunda adım atmaya hazırlanıyor.

  YABANCI İŞÇİLER İÇİN 10 BİN VİZE

  Bu doğrultuda 10 bine kadar yabancı işçiyi kapsayan geçici vize planlamasının hayata geçirilmesi bekleniyor.

  Ülke genelinde yaygın aksamalara neden olan kamyon şoförü eksikliğinin bu şekilde hafifletilmesi planlanıyor. Financial Times'ın haberine göre, 10 bin vizenin yaklaşık 5 binini gıda işleme işçileri oluşturacak.

  İngiltere, kamyon şoförü sorunuyla mücadelede vize rejimini gevşetiyor #1

  ÖNLEM PAKETİ HAZIR

  İngiltere'de kaotik görüntüler sonrasında bakanlar ve diğer yetkililer, cuma günü geçici vize verilmesi de dahil olmak üzere önlem paketini hazırlamak için bir araya geldi.

  İngiliz hükümetinden konuyla ilgili resmi açıklama beklenirken, paketin 3 ila 6 aylık süreyi kapsamasının beklendiği kaydedildi. Bu arada BP, birkaç benzin istasyonunun sürücü sıkıntısı nedeniyle geçici olarak kapanacağı yönünde duyuru yapmıştı.

  "JOHNSON KÖTÜ MANŞETLERDEN BIKTI"

  Konuya aşina bir kişi, Başbakan Johnson'ın "şoför sıkıntısı konusundaki kötü manşetlerden tamamen bıktığını ve artık vizeye dair limitleri umursamadığını" söyledi.

  İngiltere, kamyon şoförü sorunuyla mücadelede vize rejimini gevşetiyor #2

  İNGİLİZ BASININ TEK GÜNDEMİ KAMYON ŞOFÖRLERİ

  İngiltere'de gazeteler yaşanan krize geniş yer ayırırken, Telegraph, Boris Johnson'ın ağır vasıta sürücüleri için geçici 5 bin vize kararını okurlarına aktardı.

  Haberde, Johnson'ın planı bu hafta sonu onaylamasının beklendiği ifade edildi.

  İngiltere, kamyon şoförü sorunuyla mücadelede vize rejimini gevşetiyor #3

  "NAKLİYE KAOSU"

  Öte yandan Times, benzin istasyonlarından araç kuyrukları fotoğraflarına yer verdiği haberinde, "Nakliye kaosu yayıldı" başlığını kullandı.

  İnsanların panik içinde istasyonlara akın ettiği kaydedildi. Kamyon şoförleri için vize seçeneğinin yeniden masaya geldiği belirtildi.

  İngiltere, kamyon şoförü sorunuyla mücadelede vize rejimini gevşetiyor #4

  İngiltere, kamyon şoförü sorunuyla mücadelede vize rejimini gevşetiyor #5

  İngiltere'de akaryakıt kuyruğu ViDEO

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir