İngiltere'de akaryakıt fiyatlarında yeni rekor

Dünya genelinde Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle petrolün varil fiyatındaki fiyat artışı tüm akaryakıt ürünlerine yansıyor.

Bu kapsamda İngiltere'de, son zamanlarda hızla artan akaryakıt fiyatları rekor tazeledi.

İngiltere'de yeni rekor

Benzinin litre fiyatı 1.82 sterline, dizelin fiyatı ise 1.88 sterline yükseldi.

Ortalama bir otomobilin yaklaşık 55 litrelik deposunu benzinle doldurmanın maliyeti ise ilk kez 100 sterlini geçti.

Ayrıca fiyat karşılaştırma web sitesi PetrolPrices'e göre bazı petrol istasyonlarında benzinin litre başına 2 sterlinin üzerinde satışa sunulduğu aktarıldı.

Dün bazı BP tesislerinde benzinin litre fiyatının 2.02 sterlinden satışa sunulduğu belirtildi.

1 yılda yüzde 36 artış

Ulusal İstatistik Ofisi'nin verilerine göre petrol fiyatları, son 1 yıl içinde ise yüzde 36 arttı. Petrol Perakendecileri Derneği, geçtiğimiz yıl benzinin litresinin yaklaşık 1.30 sterlin olduğunu belirtti.

Hükümete destek çağrısı

Sigorta şirketi (RAC) fiyatlardaki artışı "sürücüler için karanlık bir gün" olarak nitelendirirken, hükümetin duruma müdahale etmesi gerektiğine dikkat çekildi.

İlk kez 3 haneli rakama ulaştı

RAC yakıt sözcüsü Simon Williams yaptığı açıklamada, "Yakıt fiyatları günlük bazda yeni rekorlar kırarken, ülkedeki ortalama büyüklükteki bir aile arabasını doldurma maliyeti ilk kez üç haneli rakamlara ulaştı." dedi.

Williams hükümeti, yakıtta KDV indirimi de dahil olmak üzere sürücülere daha fazla mali destek sunmaya çağırdı.

Mart ayında hükümetin sürücüleri artan maliyetlerden korumak için sunduğu 5 puanlık yakıt vergisi indiriminin artık "önemsiz" olduğunu söyleyen Williams, o zamandan bu yana akaryakıt maliyetlerinin 5 kat arttığını belirtti.

Öte yandan dün başbakanlık sözcüsü, hükümetin fiyat artışları konusunda "muhtemel tüm seçeneklere bakmaya devam ettiğini" söylemişti.

İngiltere'de akaryakıt fiyatlarında yeni rekor