İngiltere'de bazı süpermarketler, meyve ve sebze satışlarını sınırladı

Avrupa'nın güneyindeki ve Kuzey Afrika'daki hava koşulları, İngiltere'de meyve ve sebze reyonlarında etkisini gösterdi.

Ülke, söz konusu ürünlerde artan oranlarda kıtlıkla karşı karşıya. Bu kalemlerden biri de domates.

Bu durum üzerine, İngiltere'de bazı süpermarketler, "tedarik zorlukları" nedeniyle müşteri alımlarına sınırlamalar getirdi.

Meyve ve sebze hasadında aksama

İngiltere Perakende Konsorsiyumu'ndan Andrew Opie, konuya ilişkin açıklama yaptı:

Avrupa'nın güneyinde ve Kuzey Afrika'daki zorlu hava koşulları, domates ve biber de dahil olmak üzere bazı meyve ve sebzelerin hasadını aksattı. Kesintinin birkaç hafta sürmesi bekleniyor. Süpermarketler, müşterilerin çok çeşitli taze ürünlere erişebilmelerini sağlamak için çiftçilerle birlikte çalışıyor.

Üç adet sınırlaması getirildi

AFP'nin haberine göre, İngiltere'nin önde gelen süpermarketlerinden biri olan Asda, bölgede yetiştirilen "bazı ürünlerde satın alma sorunları yaşadığını" söyledi ve ekledi:

Müşterilerin aradıkları ürünleri alabilmeleri için çok az sayıda meyve ve sebze hattında her üründen üç adet olmak üzere geçici bir sınırlama uyguluyoruz.

Tedarik sorunlarını tetikleyen gelişmeler

Yaşananlar, Fas'ta yetiştiricilerin ve tedarikçilerin son haftalarda ürün hacimlerini etkileyen soğuk hava, şiddetli yağmur ve sel gibi olumsuz koşullar bildirmesinin ardından ortaya çıktı.

Öte yandan, İspanya'nın güneyindeki çiftçileri de etkileyen kötü hava, feribot seferlerinin iptal edilmesine yol açarak tedarik sorunlarını artırmış durumda.

Domates, biber, salatalık...

Söz konusu sınırlama; domates, biber, salatalık, marul, poşet salatalar, brokoli, karnabahar ve ahududuyu kapsıyor.

İngiltere merkezli süpermarket zinciri Morrisons ise çarşamba gününden itibaren domates, salatalık, marul ve biberde müşteri başına iki ürün sınırı getireceğini duyurdu.