Euro
13.9845
-0.17%
Dolar
12.3745
0.04%
Altın
712.39
-0.09%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
727.785
3.68%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  İngiltere'de IŞİD operasyonu protesto edildi

  Irak'ta IŞİD'i hedef alan hava operasyonuna İngiltere'nin dahil olma hazırlığına karşı çıkan çok sayıda gösterici, İngiltere Başbakanlığı önünde düzenlenen protestoya katıldı.
  • 25.09.2014 - 22:56
  İngiltere'de IŞİD operasyonu protesto edildi

  ingiltere

  Savaş karşıtı "Stop The War Coalition" adlı grubun düzenlediği protestoda, yaklaşık 300 kişi yer aldı. "Irak'a saldırmayın" sloganı atan grup, yarın İngiliz Parlamentosundan geçmesi beklenen İngiltere'nin Irak'ta IŞİD'i hedef alan hava operasyonuna dahil olmasıyla ilgili önergeyi eleştirdi.

  "IRAK'A SALDIRMAYIN"

  "Stop The War Coalition" adlı grubun üyesi Tansy Hoskins AA'ya yaptığı açıklamada, "Irak'ın bombalanmasına 10 yıl önce karşıydım, bugün de karşıyım. Eğer Irak'ta 10 yıl süren bir savaştan IŞİD gibi bir grup ortaya çıkıyorsa 20 yıl sonra Irak'ta neler olabileceğini tahmin edebiliyor musunuz?" dedi.

  "GEÇMİŞTEN DERS ALMADILAR"

  22 yaşındaki öğrenci Samuel Looney de Ortadoğu'da her ülkeye müdahale eden bir ülkede yaşamaktan yorulduğunu ifade ederek, askeri operasyonların hiçbir zaman faydası olmadığının görüldüğünü kaydetti. Bir diğer protestocu Katherine Connelly ise "Irak'a ilk saldırıldığında öğrenciydim. Siyasetçilerimizin bunu yeniden yapmak istediğine inanamıyorum. Demek ki geçmişten ders çıkarmadılar" diye konuştu.

  İngiliz Parlamentosu yarın toplanarak, ülkenin Irak'taki IŞİD operasyonuna katılıp katılmaması gerektiğine ilişkin önergeyi oylayacak. Ülkedeki üç büyük siyasi partinin de destek verdiği önergenin yarın parlamentodan geçmesi bekleniyor.

  İngiltere'nin, ABD'nin öncülüğünde yürütülen hava operasyonuna desteği, Esed rejimi tanınmadığı ve Suriye'den resmi bir talep gelmediği için Suriye'yi kapsamayacak. İngiltere ayrıca, Irak'a asker göndermeyecek. İngiltere'nin hava operasyonunun oylamanın hemen ardından başlaması ve kraliyet hava kuvvetlerine ait savaş uçaklarının Güney Kıbrıs'taki İngiliz üssünü kullanması öngörülüyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir