İngiltere'de milletvekillerinin aileleri siyaseti bırakmalarını istiyor
AA

İngiltere'de milletvekili David Amess'in öldürülmesinin ardından peş peşe gelişmeler yaşanıyor.

David Amess'in ölümünden sonra parlamento üyelerinin güvenliği tartışma konusu oldu. Saldırının ardından, parlamento üyelerine yönelik tehditler yeniden gündeme geldi.

İŞÇİ PARTİSİ MİLLETVEKİLİNİ TEHDİT EDEN ADAM GÖZALTINA ALINDI

İşçi Partisi Milletvekili Chris Bryant, Amess'in ölümünün ardından yaptığı hoşgörü çağrısı nedeniyle kendisini ölümle tehdit eden 76 yaşındaki bir adamın bugün gözaltına alındığını açıkladı.

Amess'in seçmenleriyle birebir yaptığı görüşme sırasında öldürülmesi, bu tür görüşmelerde güvenliğin nasıl sağlanacağı tartışması başlattı.

Polisin, bu tür görüşmeler öncesi milletvekillerine eşlik etmesi veya öncesinde seçmenlerin aranması olası önlemler arasında gösteriliyor. Diğer yandan bu durumun seçmenleri görüşmeye gelmekten alıkoyabileceği değerlendiriliyor. Ayrıca kaynak eksikliği de diğer bir sorun olarak öne çıkıyor.

İngiltere'de milletvekillerinin aileleri siyaseti bırakmalarını istiyor

"DAHA NE KADAR TEHDİT ALMAMIZ GEREKİYOR"

Öte yandan bazı milletvekilleri, tehditler nedeniyle güvenliklerinden endişe eden aile üyeleriyle ve parlamentoda göreve devam etme arasında kaldıklarını söyledi.

Guardian'a konuşan bir milletvekili, "Kocam, bunun daha ne kadar daha kadar devam edebileceğini soruyor. Daha ne kadar tehdit almamız gerekiyor, buna değer mi, doğrusu şu anda ona verecek cevabım yok." dedi.

İngiltere'de milletvekillerinin aileleri siyaseti bırakmalarını istiyor

"VEKİLLERİN AİLELERİ SİYASETİ BIRAKMALARINI İSTİYOR"

Eski bakanlardan Andrea Leadsom ise "Birçoğunun aileleri, neden bunu yaptıklarını soruyor veya siyaseti bırakmaları için yalvarıyor. Yine de milletvekillerini harekete geçiren şey, dünyayı daha iyi bir yer haline getirme arzusudur. Bu kadar basit ve derin." ifadelerini kullandı.

Ülkede Amess'ten önce, 1979'da Airey Neave, 1981'de Robert Bradford ve 1984'te Anthony Berry ve 2016'da Jo Cox saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.
Terör eylemi ilan edildi

İngiltere'de milletvekillerinin aileleri siyaseti bırakmalarını istiyor

LONDRA'DA BAZI ADRESLERDE ARAMA YAPILMIŞTI

1997'den bu yana milletvekili olan 69 yaşındaki Amess, seçim bölgesi Essex'teki toplantısı sırasında 15 Ekim'de 12.05'te (TSİ 14.05) bıçaklı saldırıya uğramıştı.
Toplantının yapıldığı Belfairs Metodist Kilisesi'ne giren saldırgan, milletvekilini birden fazla kez bıçaklamıştı. Saldırı sonrası 25 yaşındaki zanlı gözaltına alınırken, olayın terör eylemi olduğu açıklanmıştı.

Haber ajansı PA, saldırganın Somali kökenli Ali Harbi Ali olduğunu duyururken, terörle mücadele ekipleri zanlıyla bağlantılı olduğu düşünülen Londra'daki bazı adreslerde arama yapmıştı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)