Petrol
79.6
-0.15%
Euro
19.518
0.03%
Dolar
18.6328
-0.01%
Altın
1.062
0.11%
Borsa
5000
-0.85%
Bitcoin
322.170
-0.26%
8ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 8 C

  İngiltere'de Müslümanların önleri kapatılıyor

  İngiltere’de yaşayan Müslümanların eğitim hayatlarında ve profesyonel iş yaşantılarında başarılı olmalarının engellendiği bildirildi.
  • AA
  • 07.09.2017 - 15:37
  İngiltere'de Müslümanların önleri kapatılıyor

  İngiliz hükümetine tavsiyede bulunan bağımsız Sosyal Hareketlilik Komisyonu (SMC) tarafından hazırlanan raporda, İngiltere’de yaşayan genç Müslümanların önlerine konulan engeller nedeniyle istihdam piyasasında başarı olasılığının diğer inanç gruplarına kıyasla daha düşük olduğu belirtildi.

  Raporda, İngiltere’de yaşayan genç Müslümanların çok büyük sosyal hareketlilik zorluklarıyla karşı karşıya kaldıkları, hayatlarının hemen her aşamasında potansiyellerine ulaşmalarının engellendiği vurgulandı.

  İngiltere de Müslümanların önleri kapatılıyor #1

  MÜSLÜMANLAR IRKÇILIĞA MARUZ KALIYOR

  İngiltere’de yaşayan genç Müslümanların üniversite dahil olmak üzere eğitim hayatları ve iş yaşantıları sırasında son derece büyük engellerle karşılaştıkları belirtilen raporda, birçok kişinin İslamofobi, ayrımcılık ve ırkçılığa maruz kaldığı kaydedildi.

  Raporda, Pakistan ve Bangladeşli genç Müslümanların ve özellikle kız öğrencilerin eğitimlerinde başarılı olma ve üniversiteye devam etme olasılıklarının diğer inanç gruplarına kıyasla çok daha yüksek olduğu belirtilirken, bu başarılarının istihdam piyasasına aynı oranda yansımadığı vurgulandı.

  İngiltere de Müslümanların önleri kapatılıyor #2

  MÜSLÜMANLARIN ÖNLERİ KESİLİYOR

  İngiltere’de yaşayan Müslümanların diğer inanç gruplarına kıyasla ekonomik olarak en dezavantajlı kesimi oluşturduğu, bunun da genç Müslümanların istihdam piyasasında başarılı olmasını engellediği kaydedildi.

  Raporda İngiltere’de ekonomik olarak aktif 16-74 yaş aralığındaki Müslümanların sadece beşte birinin tam zamanlı bir işe sahip olduğu ifade edildi.

  İngiltere de Müslümanların önleri kapatılıyor #3

  İngiltere’de yaşayan Müslüman nüfusun sadece yüzde 6’sının iş yaşantılarında yüksek pozisyonlarda, yönetici mevkisinde bulunduğu, bu oranın İngiltere’nin toplam çalışan nüfusunda yüzde 10 seviyesinde olduğu belirtildi.

  MÜSLÜMAN İSTİHDAMI ENGELLENİYOR

  Raporda ayrıca İngiltere’de yaşayan Müslüman nüfusun yüzde 46’sının hizmetlerden en mahrum kalmış bölgelerde ikamet ettiği, bunun da Müslüman nüfusun eğitim, öğretim imkanlarına erişimi açısında engel oluşturduğu vurgulandı.

  Sosyal Hareketlilik Komisyonu Başkanı Alan Milburn, rapora ilişkin değerlendirmesinde, “Britanya’da sosyal mobilite, çok çalışanın ödüllendirileceği sözüne dayanır. Fakat Britanya’da yaşayan çok sayıda genç Müslüman için bu söz yerine getirilmiş değil.” ifadesini kullandı.

  İngiltere de Müslümanların önleri kapatılıyor #4

  Raporda genç Müslümanların sosyal ilerlemesine ilişkin rahatsız edici zorlukların görüldüğünü belirten Milburn, “Genç Müslümanlar kendilerine karşı kültürel engellerin olduğunu, eğitim hayatlarında, istihdam piyasasında ayrımcılığa maruz kaldıklarını düşünüyor. Genç Müslüman kadınlar ise modern Britanya’da başarılı olmaya çalışırken kendi kimliklerini koruyabilmek için ayrı bir zorlukla karşı karşıya kalıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

  RAPOR IRKÇILIĞI GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR

  Araştırmaya ilişkin raporda, İngiltere’de eğitim gören bazı Müslümanların okulda “zorbalığa ve tacize” maruz kaldıkları, bazı öğrencilerin ise bu yüzden eğitim hayatlarını yarıda bıraktığı kaydedildi.

  Araştırmaya katılan Müslüman kadınların başlarını örtmelerinin, farklılıklarına dair ilave bir görsel işaret olarak görüldüğü, bu nedenle daha fazla ayrımcılığa maruz kaldıklarak toplumdan dışlandıkları belirtildi.

  İngiltere de Müslümanların önleri kapatılıyor #5


  Görüş Bildir