Petrol
110.86
1.68%
Euro
17.5172
-0.06%
Dolar
16.7472
0.29%
Altın
966.58
-0.35%
Borsa
2447
0.00%
Bitcoin
327.006
1.77%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  İngiltere'den AB'ye müzakere resti

  İngiliz hükümeti, AB ile ticaret müzakerelerinde yeterli ilerlemenin elde edilememesi halinde müzakere masasından ayrılabileceği uyarısında bulundu.
  • AA
  • 27.02.2020 - 15:58
  İngiltere'den AB'ye müzakere resti

  İngiltere, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının ardından Brüksel ile ilişkilerine yeni bir boyut kazandırmak istiyor.

  Bu kapsamda İngiliz hükümeti, "AB ile gelecekteki ilişkimiz" başlıklı müzakere yol haritasını yayınladı.

  30 sayfalık yol haritasında, İngiltere’nin AB ile olan ticari ilişkisinin Kanada, Japonya ve Güney Kore’ye benzer bir çizgide olmasının hedeflendiği belirtildi.

  Ayrıca, AB yasalarına ya da Avrupa Adalet Divanı’nın İngiltere’de yargılama gücüne izin verilmeyeceği belirtildi.

  TİCARET MÜZAKERELERİ

  Londra yönetimi, Brüksel ile ticaret müzakerelerinde yeterli ilerlemenin haziran ayına kadar elde edilememesi halinde müzakere masasından ayrılabileceği uyarısında bulundu. Değerlendirmede şu ifadelere yer verildi:

  "Eğer tatmin edici bir sonuca yönelik müzakere etmek mümkün olmaz ise AB ile ticaret ilişkimiz 2019 yılındaki çıkış anlaşmasına dayalı şekilde Avustralya’nınkine benzer olacak."

  İngiltere den AB ye müzakere resti #1

  İngiltere ve AB’nin ticaret müzakerelerini de içeren kapsamlı yeni ilişki esasları üzerine görüşmelere mart ay,ının başında başlaması bekleniyor.

  ANLAŞMASIZ ÇIKIŞ İHTİMALİ

  İngiltere ve AB’nin 2020’nin sonunda bitecek olan geçiş sürecinde kapsamlı bir ticaret anlaşması üzerinde anlaşmaması durumunda İngiltere, anlaşmasız çıkış yapmış olacak.

  İngiltere’nin anlaşmasız şekilde AB’den geçiş sürecinin sonunda çıkması halinde, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) esaslarına göre ticaretini sürdürmesi gerekecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir