İngiltere'de 3 bakan istifasını sundu
ensonhaber.com

İngiltere’de Ekonomi ve Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Richard Harrington, Orta Doğu’dan Sorumlu Bakan Alistair Burt ve Sağlık Bakanı Steve Brine, Brexit oylamasında hükümete karşı oy vererek istifa etti. Bu istifalar ile birlikte, İngiltere'de Brexit nedeniyle istifa eden bakan sayısı 18'e yükseldi. Öte yandan İngiliz Parlamentosu kabul ettiği teklif sonucunda, Parlemonto gündemini belirleme yetkisini hükümetten bir günlüğüne aldı.

İngiltere'de 3 bakan istifasını sundu

302'YE 329 OYLA KABUL EDİLDİ

İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda bu gece yapılan oylamada, Parlamento gündemini belirleme yetkisini Brexit seçeneklerini oylamak üzere hükümetten bir günlüğüne alınmasını öngören teklif 302’ye karşı 329 oy ile kabul edildi.

Hükümetteki Muhafazakar Parti'nin “hayır” oyu için grup kararı aldığı oylamada, “evet” oyu veren Orta Doğu Bakanı Burt ile Ekonomi ve Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Harrington görevlerinden istifa ettti.

İngiltere'de 3 bakan istifasını sundu

Kabul edilen teklif, hükümeti Parlamento'ya sunduğu nötr önergeyi değiştirmiş oldu. Hükümetin değişikliğe uğrayan önergesi de yapılan oylamada 300'e karşı 327 oyla kabul edildi.

İngiltere'de 3 bakan istifasını sundu

İngiltere’de teamüllere göre, Parlamento gündemini belirleme yetkisi hükümetlere ait bulunuyor. Ancak kabul edilen teklifin, çarşamba günü Avam Kamarası Başkanı John Bercow’un inisiyatifiyle hükümetin gündeminin yerini alması bekleniyor.