Euro
8.9662
0.31%
Dolar
7.4048
0.83%
Altın
438.39
0.29%
Borsa
1.467
-4.5%
Bitcoin
232.801
-1.36%
3ºC
İstanbul
Sağanak yağış 3 C

  İpek Yolu projesinde Çin ile Arap ülkeleri anlaştı

  17 Arap ülkesi, İpek Yolu projesinde Çin ile anlaşma imzaladı. Bu imzalarla, Arap ülkeleri ile Çin arasında stratejik ortaklık kuruldu.
  • İHA
  • 18.04.2019 - 17:26
  İpek Yolu projesinde Çin ile Arap ülkeleri anlaştı

  Çin'in Şangay şehrinde salı günü ikincisi gerçekleştirilen Çin-Arap Reform ve Kalkınma Forumu'nda 17 Arap ülkesi, trilyon dolarlık İpek Yolu projesiyle ilgili Çin'le anlaşma imzaladı.

  Çin, Mısır, Lübnan, Amman ve Cibuti gibi ülkelerden yüzden fazla iş adamı, politikacı ve akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilen "İpek Yolunu İnşa Et, Gelişme ve Refahı Paylaş" adlı toplantı, projenin güçlendirilmesine adandı.

  İpek Yolu projesinde Çin ile Arap ülkeleri anlaştı #1

  STRATEJİK ORTAKLIK KURULDU

  Çin ile iş birliğine büyük ilgi gösteren Arap ülkelerinden 12'si, İpek Yolu projesine katılmanın yanı sıra Çin ile kapsamlı olanlar da dahil olmak üzere stratejik ortaklıklar kurdu.

  Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, dün düzenlediği basın toplantısında, "Arap temsilciler, İpek Yolu Projesinde Çin ile işbirliğinin Arap ülkelerine reformlarını ilerletmek ve büyümeyi hızlandırmak için büyük fırsatlar getirdiğini söylediler." dedi.

  Sözcü Kang'a göre, İpek Yolu projesindeki Çin-Arap iş birliği, pek çok Arap devlet liderinin, bu ay Pekin'de yapılacak olan ikinci Uluslararası İpek Yolu Forumuna katılması beklendiği için güçlü bir ivme daha kazanacak.

  İpek Yolu projesinde Çin ile Arap ülkeleri anlaştı #2

  ÇİN ARAP DÜNYASININ EN  BÜYÜK İKİNCİ TİCARET ORTAĞI

  Arap Birliği Genel Sekreteri Khalil Thawadi, Çin'in, 2017'den itibaren 190 milyar dolarlık ciroyla, Arap dünyasının en büyük ikinci ticaret ortağı olduğunu söyleyerek, 21 Arap ülkesinin 2018'de yeni İpek Yolu projesi üzerinde bir mutabakat zaptı imzaladığını belirtti.

  Çin'in iddialı küresel ticaret altyapı projesi küresel olarak genişliyor.
  Bu hafta İsviçre, İpek Yolu Projesi'ne katılma niyeti gösterdi. İtalya, resmi olarak girişime katılan ilk G7 ülkesi olduğu için mart ayında, Avrupalı müttefiklerinin eleştirisiyle karşı karşıya kaldı. Kısa bir süre sonra ise Lüksemburg, projeye katılım konusunda bir mutabakat zaptı imzaladı. Yunanistan ve Portekiz de sırasıyla ağustos ve aralık aylarında mutabakat zaptı imzaladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir