Irak: ABD saldırısı, egemenliğimizi ihlal etti
AA

ABD, Suriye ve Irak'ta Haşdi Şabi milislerine hava saldırısı düzenledi.

Pentagon, saldırının, Irak'taki Amerikan personeline ve tesislerine yönelik insansız hava aracı saldırılarına karşılık olarak düzenlendiğini bildirdi.

Suriye'de iki, Irak'ta bir noktanın hedef alındığı saldırılarda silah depolama tesisleri vuruldu.

IRAK'TAN SALDIRIYA TEPKİ

Açıklamada, "Başkan Joe Biden, Amerikalı personeli korumak için harekete geçeceğini açıkca ortaya koydu" ifadesi kullanılırken, Irak hükümeti, ABD'nin saldırılarına tepki gösterdi.

Irak Başbakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanı Mustafa el-Kazımi'nin Askeri Sözcüsü Yahya Resul, Irak-Suriye sınırındaki Haşdi Şabi milislerine yönelik ABD saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

"KABUL EDİLEMEZ"

Açıklamada, "Dün akşam Irak-Suriye sınırına düzenlenen ABD saldırısını kınıyor ve reddediyoruz. Bu saldırı, tüm uluslararası anlaşmalara göre Irak'ın egemenliğine ve milli güvenliğine yönelik bariz, kabul edilemez bir ihlaldir." ifadelerine yer verildi.

Irak: ABD saldırısı, egemenliğimizi ihlal etti

SALDIRININ BİLANÇOSU

Irak'ın çıkar sahası olmasının kabul edilmediği kaydedilen açıklamada, bu tür ihlallerin yeniden yaşanmaması için tüm düzeylerde gerekli incelemelerin yapılacağı aktarıldı.

Haşdi Şabi'ye bağlı Ketaib Seyyid'ül Şuheda milis grubu, ABD'nin Irak-Suriye sınırına düzenlediği saldırıda 4 mensubunun öldüğünü bildirmişti.

Saldırıda öldürülenler için akşam saatlerde Bağdat'ta cenaze töreni düzenlenecek.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)