Petrol
91.63
3.12%
Euro
18.5538
1.79%
Dolar
18.5658
0.08%
Altın
1.03
1.69%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
376.161
2.84%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Irak eski Mili Güvenlik Müsteşarı'ndan Saddam itirafı

  Irak eski Milli Güvenlik Müsteşarı Mofak Rubayi, Saddam Hüseyin'in idama götürülürken hiçbir pişmanlık duymadığını söyledi.
  • AA
  • 14.09.2016 - 07:09
  Irak eski Mili Güvenlik Müsteşarı'ndan Saddam itirafı

  Irak eski Mili Güvenlik Müsteşarı ndan Saddam itirafı #1

  2006 yılı Kurban Bayramı sabahı idam edilen Irak'ın eski lideri Saddam Hüseyin'i idama götürenler arasında olan eski Milli Güvenlik Müsteşarı Mofak Rubayi, o anları anlattı.

  İDAM KARARI ACELEYLE UYGULANDI

  Rubayi, yaptığı açıklamada, Saddam Hüseyin'in 2006 yılı Kurban Bayramı sabahına karşı idam edildiğini anımsatarak, "Saddam'ın idamı, Amerikalı korumaları tarafından Irak hükümetine devredilmesinden sonra gerçekleşti. Iraklı yetkililer, idam kararını alelacele uygulamaya koydu. Bu da farklı yönleriyle tüm Arap çevrelerini hayrete düşürmüştü." dedi.

  SADDAM YAPTIKLARINA SONUNA KADAR BAĞLIYDI

  Iraklı devrik liderin idam edilene kadar işlediği suçlardan dolayı hiçbir pişmanlık duymadığını dile getiren Rubayi, şöyle konuştu: "Saddam'ı kapıda karşıladım. Bizimle beraber hiçbir ABD'li ya da yabancı kişi içeri girmedi. Ceket ve beyaz gömlek giyen Saddam, çok normaldi, panik değildi ve üzerinde hiçbir korku belirtisi yoktu. Bazıları o an çöktüğünü ya da uyuşturucu etkisi altında olduğunu söylememi istiyor ancak bu anlattıklarım tarihi gerçeklerdir. Saddam, suçlu ve katildi doğru ancak sonuna kadar yaptıklarına bağlıydı. Kendisinden hiçbir pişmanlık, Allah'tan mağfiret dilemek veya af edilme talebi duymadım. Keza hiçbir namaz veya dua da duymadım."

  İDAMA GİDERKEN ELİNDE KURAN VARDI

  Rubayi, Saddam'ın idam sehpasına çıkarılmadan önce elinde Kuran'ı Kerim taşıdığına dikkati çekerek, "Saddam'ı idam kararının okunması için yargıcın odasına götürdüm. Kararı duyunca "Amerika'ya ölüm", "İsrail'e ölüm", "Fars-i Mecusilere ölüm" ve "Yaşasın Filistin" sloganlarını attı." ifadesini kullandı. Saddam'ın idam edilmesi sırada hata yapıldığını söyleyen Rubayi, "Saddam'ın ayakları birbirine bağlıydı ve önündeki idam sehpasının merdiven basamaklarına binmek zorundaydı. Bu durumda onu ben ve yanımdakiler merdivenden yukarı çıkarmak zorunda kaldık." dedi.

  MALİKİ İLE BUSH İDAM İÇİN ANLAŞTILAR

  Saddam Hüseyin'in idam edildikten sonra cesedini ABD uçağıyla Bağdat'ta hükümet binalarının yer aldığı korunaklı Yeşil Bölge'de bulunan dönemin Başbakanı Nuri el-Maliki'nin kaldığı eve götürüldüğü bilgisini paylaşarak, şunları anlattı: "Uçak dostlarla dolu olduğu için cesedin bulunduğu tabutu yere koyduk ve Maliki'nin evine götürdük. O da (Maliki) bizi tebrik etti. Saddam'ın idam edilme süreci Maliki ile dönemin ABD Başkanı George W.Bush arasında geçen bir görüntülü görüşmeyle başladı. Bush, Maliki'ye 'bu caniyi (Sadadm'ı) ne yapacaksınız' diye sorunca, Maliki, 'idam edeceğiz' dedi. Bush'da bunun üzerine elinin baş parmağını kaldırarak onaylamış oldu."


  Görüş Bildir