Euro
10.835
-0.14%
Dolar
9.2938
-0.4%
Altın
532.39
0.49%
Borsa
1.432
1%
Bitcoin
576.779
0.45%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Irak'ta terör saldırıları: 114 ölü 152 yaralı

  Irak'ın Bağdat, Kerkük, Musul, Selahaddin ve Anbar illerinde meydana gelen terör saldırılarında toplam 114 kişi öldü 152 kişi yaralandı.
  • 30.01.2015 - 16:14
  Irak'ta terör saldırıları: 114 ölü 152 yaralı

  Irak ta terör saldırıları: 114 ölü 152 yaralı #1

  Irak'ta Bağdat, Kerkük, Musul, Selahaddin ve Anbar illerine eş zamanlı saldırılar düzenlendi. Meydana gelen terör saldırılarında toplam 114 kişi öldü 152 kişi yaralandı.

  BAĞDAT'TA SALDIRI: 44 ÖLÜ 72 YARALI

  Başkent Bağdat'ın El Bab El Şerki bölgesindeki askeri üniforma satışına tahsis edilen kalabalık çarşıda kimliği belirsiz kişilerce yerleştirilen bir bomba patladı, patlamadan sonra olay yerine gelen polislerin arasına dalan bir intihar eylemcisi kendini havaya uçurdu. Bağdat Sağlık Müdürlüğü çifte saldırıda 44 kişinin öldüğünü 72 kişinin yaralandığını açıkladı.

  SAMARRAD'DA İKİ İNTİHAR EYLEMİ: 10 ÖLÜ 24 YARALI

  Selahattin iline bağlı Samarra ilçesinde polis ve gönüllü Şii askerlerin kurduğu güvenlik noktasına IŞİD'e ait militanlar tarafından iki intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda 7 emniyet görevlisi hayatını kaybederken 24 kişi de yaralandı. Çifte saldırının ardından aynı bölgeye gelen 3'üncü intihar eylemcisi polisler tarafından vurularak etkisiz hale getirildi.

  Irak ta terör saldırıları: 114 ölü 152 yaralı #2

  KERKÜK'TE OTEL BASAN 4 IŞİD MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ

  Irak'ın Kerkük vilayetinde sabah saatlerinde, Kerkük şehir merkezindeki Kasr Kerkük Oteli yakınında bulunan eski polis müdürlüğü binasına bombalı araçla intihar saldırısı düzenlendi, ardından IŞİD’in 4 intihar eylemcisi Kasr Kerkük Oteli'ni bastı. Oteldeki silahlıları etkisiz hale getirmek isteyen güvenlik güçleri otelin çevresini sardı ve ayrı ayrı noktalardan otele girmeye başladı. Boş olan otele giren silahlı kişilerin burada el bombaları da kullandıkları kaydedildi. Saatlerce süren çatışmalarda ağır silahların da kullanıldığı bildirildi. Çatışmalar sonucu güvenlik güçleri durumu kontrol altına alabildi. IŞİD'li saldırganların girdiği otelin Kerkük polisi ve Kürt Emniyet(asayiş) Güçleri'nce kurtarıldığını bildirdi. Baskında saldırganlar dışında ölen ya da yaralanan olmadı.

  KERKÜK'TE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

  IŞİD'in saldırıları nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
  Kerkük'e güney bölgeden IŞİD saldırısı ile Kerkük şehir merkezindeki otel baskını ve çıkan çatışmalar üzerine Kerkük'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sabah saatlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı üzerine güvenlik güçleri alarma geçirilerek şehir merkezindeki caddelerde kontrol noktaları artırıldı.

  Kerkük polis genel müdürlüğü kent güvenliğinin daha iyi sağlanması için saat 10.00'dan itibaren sokağa çıkma yasağı uygulandı. Polis subayları, merkez müdürleri cadde ve sokaklara inerek yaşanan gelişmeleri yakından takip etti. IŞİD Kerkük şehir merkezindeki Kasr Karkuk Ötelini bir kaç saatliğine ele geçirmesi, ve saldırı başlatması üzerine yürürlüğe konulan sokağa çıkma yasağı sırasında araçların caddelere inmesi yasaklandı.

  Irak ta terör saldırıları: 114 ölü 152 yaralı #3

  IŞİD KERKÜK'E SALDIRDI: 29 ÖLÜ 56 YARALI

  Dün akşam geç saatlerde IŞİD Kerkük'e güney bölgelerden saldırı başlattı. Sabah saatlerine kadar süren çatışmalar sonucu Peşmerge güçlerinin bölge komutanı Şerko Fatih ile Polis güçlerinden Türkmen Subay Binbaşı Saddam Abdulhalik hayatını kaybetti. Çatışmalar sonucu IŞİD'in ilerleyişi durduruldu. Gece karanlığını fırsat bilen ve güney bölgeleri elinde bulunduran IŞİD militanları aniden saldırıya geçti.

  Ağır silahların kullanıldığı çatışmalarda IŞİD tarafından Peşmerge ve polis güçleri ve gönüllü askerlerin de bulunduğu mevzi ve kontrol noktalarına intihar saldırıları düzenledi. Saldırı bölgesi yakınında Kuzey Petrolleri olarak bilinen petrol şirketinin tesisleri ve şirket binaları bulunuyor.

  Irak ta terör saldırıları: 114 ölü 152 yaralı #4

  20 IŞİD ÜYESİ ÖLDÜ

  Çatışma sesleri Kerkük kent merkezine kadar ulaştı. Koalisyon uçakları da sabah saatlerinden itibaren bölgeyi bombalamaya başladı. IŞİD Militanlarının zaman zaman bombalı intihar araçlarıyla saldırdığı çatışmalarda Peşmerge 1'inci Tugay Komutanı Şerko Fatih ile olay yerinde Peşmerge ile bilrikte çatışan polis güçlerinden Türkmen subay Binbaşı Saddam Abdulhalik ve 7 Peşmerge öldü 56 askerde yaralandı. Güvenlik güçleri IŞİD'i püskürtmek için bölgeye daha fazla askeri güç sevk etti. Çatışmalarda en az 20 IŞİD militanı hayatını kaybetti.

  Irak ta terör saldırıları: 114 ölü 152 yaralı #5

  ANBAR VE MUSUL'DA 27 IŞİD MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ

  Başkent Bağdat'ın batısında bulunan Anbar il merkezinde 2 mahalleye saldırı düzenleyen IŞİD militanları, anti terör birliklerine ait askerler karşılık verdi. Anbar şehir merkezi Ramadi'nin Endelüs ve El Şurta mahallerinde yaşanan çatışmalarda 17 IŞİD militanı öldürüldü. Öte yandan Irak'ın kuzeyinde yer alan Musul'da Peşmerge'yle çatışmaya giren 10 militanın öldürüldüğü bildirildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir