Dolar
6.8114
-0.1304%
Euro
7.5769
0.144%
Altın
1739.08
0.5643%
Borsa
107266.19
1.6543%
G. Altın
380.877
0.4324%
Bitcoin
65038.13
1.2457%
19ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 19 C

  Irak'taki Kürt bölgesi karıştı; 4 bakan görevden alındı

  Barzani'nin, değişim hareketinin 4 bakanını görevden aldığı iddia ediliyor..
  • 13.10.2015 - 11:52

  Irak'taki Kürt bölgesi karıştı; 4 bakan görevden alındı

  e

  KDP Parlamento Grubu Başkanı Ümit Hoşnav, Goran'ın 23 Haziran'dan bu yana "ulusal birliği bozmanın çabası içinde" olduğunu belirterek, "Goran, artık hükümetin bir parçası değildir. Daha önce hükümetin kurulması ve parlamento başkanlığına dair yaptığımız anlaşma bitmiştir" dedi.

  "HALKI BÖLÜYORLAR"

  KDP olarak iki idareli yönetime karşı olduklarını da vurgulayan Ümit Hoşnav, "Geçmişte de böyle bir sonucun meydana gelmemesi için tüm çabamızı ortaya koyduk. Goran, Kürdistan'ı parçalayarak iki idareli bir sisteme doğru götürmek istiyor. Fakat buna izin vermeyeceğiz. KYB'den bu konuda olumlu beklentiler içindeyiz" şeklinde konuştu. Yapılanları gösteri olarak görmediklerini ifade eden Hoşnav, şunları kaydetti:

  ATEŞLE OYNUYORLAR

  "Goran, halkı bölüyor ve parti üyelerimizi şehit ediyor. Yapılanları da gösteri olarak görmüyoruz. Bu Goran'ın KDP'ye açık bir saldırısıdır. Ateşle oynuyorlar ve bunun bedelini de ödeyecekler."

  TALABANİ: GÖSTERİLERİ DESTEKLİYORUZ

  Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Parlamento Grubu Başkanı Begerd Talabani de iki idareli bir yönetime karşı olduklarını dile getirerek, "KYB, iki idareli yönetime inanmıyor. Kürdistan'da bunun kalmaması için de büyük çaba sarfetmiştir. Şimdi de böyle bir durumla karşıyız. Böyle bir şeyi yapmak isteyen hiçbir siyasi güce izin vermeyeceğiz. KYB, tarafların uzlaşmaya varması için temel bir rol üstlenecektir" görüşünü dile getirdi. Gösterilerin de halkın meşru hakkı olduğunu ve bunları desteklediklerini vurgulayan Talabani, "Yapılan gösterileri sonuna kadar destekliyoruz. Fakat protestolara şiddet bulaşmamalı ve parti binaları yakılmamalıdır. KYB, bu konuda ihmalkar davranmamış ve sorumluluğunu yerine getirmiştir" ifadelerini kullandı.

  GORAN, "BAŞKANLIK KRİZİ" DİYOR

  Goran Hareketi Parlamento Grubu Başkan Yardımcısı Bahar Mahmut ise gösterilerin KDP'nin siyasetinden kaynaklı olduğunu ileri sürerek, "Protestolar, hizmetin götürülmemesi ve maaşların verilmemesi nedeniyledir. Kürdistan'daki başkanlık krizi de gösterilerin başka bir nedenidir" dedi.

  4 BAKANIN AZLEDİLDİĞİ İDDİASI

  Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Değişim Hareketi’nin (Goran) 4 bakanını azletti. Başbakan Barzani, dün başkent Erbil’de Goran’lı bakanlarla bir toplantı düzenlemişti. Rûdaw’ın üst düzey bir Goran yetkilisinden edindiği bilgiye göre, Barzani toplantıda sert eleştirilerde bulunarak, “Partiniz en büyük zulmü de siz bakanlara yaptı. Lütfen istifalarınızı sunun ve Süleymaniye’ye dönün” dedi.

  Reuters’e konuşan Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi de, Neçirvan Barzani’nin, “güvenlik” gerekçesiyle bakanları görevden aldığı bilgisini verdi. İktidarın büyük ortağı Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), 8 Ekim’de siyasi krizin sona erdirilmesi ve maaşların ödenmesi talebiyle başlayan gösterilerin daha sonra şiddet eylemlerine dönüşmesinden Goran’ı sorumlu tutuyor. PDK, bu gerekçeyle önceki gün, Goran’la aynı kabinede çalışmayacaklarını duyurmuştu. Koalisyon hükümetinde Goran, Peşmerge Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ile Vakıflar Bakanlığı koltuklarına sahipti. Sözkonusu bakanların görevlerini, geçici olarak diğer bakanlar yürütecek.

  Görüş Bildir