Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
474.711
0.90%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani: Düşmanlarımız, içerideki ihtilaflara özel yatırım yaptı

  Hasan Ruhani, ülke içindeki tartışmaların önlenmesi gerektiğini söyledi.
  • AA
  • 18.10.2020 - 15:03
  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani: Düşmanlarımız, içerideki ihtilaflara özel yatırım yaptı

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran'daki Ekonomi Koordinasyon Merkezi toplantısında, son günlerde kendisine yöneltilen eleştirilerle ilgili değerlendirmede bulundu.

  İçerideki tartışmalara ve ihtilaflara siyasi akıl yoluyla engel olunması gerektiğini dile getiren Ruhani, "İran düşmanları, içerideki tartışmalara ve ihtilaflara özel yatırım yaptı. Rejimin ve ülkenin tüm yetkililerini ve gönüldaşlarını sükuneti korumaya davet ediyorum.

  "DÜŞMANLARIN KÖTÜ EMELLERİNİN..."

  Bazı kişilerin hizipçilik ve grupçuluk hissiyle düşmanların kötü emellerinin gerçekleşmesi için uygun siyasi zemin oluşturmasına izin verilmemelidir." ifadelerini kullandı.

  "ÜLKENİN ÇÖKÜŞÜNÜ ENGELLEDİK"

  Ruhani, ABD yaptırımlarının ülkenin döviz gelirinin düşmesine yol açtığını hatırlatarak, "Ülkenin döviz geliri 2020 yılında 2010 yıllarındaki gelirle kıyaslanamaz. Yaptırımların başlangıcından bu yana hükümet, uyguladığı programlarla ABD'nin hedefi olan ülkenin çöküşünü engellemiştir." diye konuştu.

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 14 Ekim Çarşamba günü Bakanlar Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Hazreti Hasan'ın Muaviye ile yaptığı barış anlaşmasını örnek göstererek, "Halk barış istiyorsa ben barışı tercih ederim." demişti.

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani: Düşmanlarımız, içerideki ihtilaflara özel yatırım yaptı #1

  RUHANİ'YE TEPKİ

  Meclis Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Mücteba Zünnur ve Ali Hamaney'e bağlı Keyhan gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Şeriatmedari Ruhani'nin bu açıklamasına sert tepki göstermişti.

  Zünnur, Ruhani'yi, "ABD ile müzakereleri haklı çıkarmaya çalışmakla" suçlayarak, "Bugün İran halkının çoğunluğu, azledilmenizden ve cezalandırılmanızdan başka bir şeye razı olmayacaktır. Sizin mantığınıza göre, Devrim Rehberi (Hamaney), hakkınızda bin kez idam fermanı vermelidir." demişti.

  "UZLAŞMA YIKICI BİR HATAYDI"

  Şeriatmedari de Ruhani'yi "halkın sorunlarına çözüm üretmek yerine tarihi gerçekleri çarpıtmakla" suçlamış ve nükleer anlaşmaya işaret ederek, "Ülke için ekonomik refah elde etmenin bir yolu olarak uzlaşma yıkıcı bir hataydı." ifadelerini kullanmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir