Petrol
83.46
-2.47%
Euro
19.5818
-0.24%
Dolar
18.6379
0.02%
Altın
1.059
-1.62%
Borsa
4958
0.00%
Bitcoin
323.284
-0.45%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C
  İran İçişleri: Düzeni bozan protestolara müdahale edilecek

  İran İçişleri: Düzeni bozan protestolara müdahale edilecek

  İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli, protestolarda şiddet olayları ve düzen bozucu eylemler olması halinde, bu gösterilere müdahale edileceğini duyurdu.
  • AA
  • 17.11.2019 - 06:11

  İran'da benzin zammı sonrası başlayan ve halen devam eden protestolar, ülkenin birçok şehrine sıçrarken, göstericilerle polis karşı karşıya geldi.

  İran'da protestocular banka ve güvenlik ofislerini yaktı

  ÜLKENİN NEREDEYSE TAMAMINDA PROTESTOLAR

  İran'ın yarı resmi Mehr Haber Ajansına göre Tahran, Kirmanşah, Hürremabad, Ahvaz, Şiraz, Yezd, Meşhed, İsfahan, Kerec, Tebriz, Behbehan, Kaimşehr, Kazrun, İslamşehr ve Şehriyan başta olmak üzere birçok kentte benzin zammını protesto etmek için kamu binalarını ateşe veren göstericilerle güvenlik güçleri arasında olaylar yaşandı.

  Ülkenin neredeyse tamamına yayılan gösterilerde birçok banka şubesi, benzin istasyonu, kamu binası ve polis aracı ateşe verilirken öfkeli kalabalıklar rejim karşıtı sloganlar attı.

  İran'da göstericiler Hamaney'in posterini yaktı

  İran İçişleri: Düzeni bozan protestolara müdahale edilecek #1

  BAZI KENTLERDE OKULLAR TATİL

  Başkent Tahran ve Kerec'deki gösteriler nedeniyle yollar trafiğe kapatılırken Tahran, Şiraz, İsfahan, Kirmanşah, Hürremşehr, Kerec, Abadan ve Hürremşehr'de okullar tatil edildi.

  Milletvekillerinin çağrısı üzerine İran Meclisi'nin yarın benzin zammını görüşmek üzere olağanüstü kapalı oturum yapacağı ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de pazartesi günü vekillerin sorularını yanıtlamak üzere parlamentoya gideceği duyuruldu.

  İran'da zam protestosunda sokaklar karıştı

  İran İçişleri: Düzeni bozan protestolara müdahale edilecek #2

  "HUZURU VE DÜZENİ BOZANLARA MÜDAHALE EDİLECEK"

  Bu arada İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli, İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, göstericilerin bazı şehirlerdeki protestolarının ciddi sorunlar meydana getirdiğini buna karşılık güvenlik güçlerinin şu ana kadar soğukkanlılığını koruduğunu söyledi.

  Gösterilerin barışçıl yapılması ve olaysız bitmesi için güvenlik güçlerinin üzerine düşeni yerine getirdiğini savunan Fazli, bazı kentlerde kamu binalarına, hastanelere, halkın ve devletin malına zarar verildiğini ve düzeni bozan eylemlerde bulunulduğunu ifade etti.

  Fazli, gösteriler nedeniyle şehir içi ve şehirler arası trafikte ciddi aksamalar yaşandığını ve dile getiren Fazli, bazı vatandaşların 8 saat trafikte mahsur kaldığını dile getirdi.

  İran İçişleri: Düzeni bozan protestolara müdahale edilecek #3

  "PROTESTOLAR YAPILABİLİR, ANCAK ŞİDDET OLMADAN"

  Protestoların kendi bağlamında yapılmasının kabul edilebilir olduğunu ancak bazılarının bunu istismar ederek şiddet ve teröre yol açtığını kaydeden Fazli, devlet binaları ve güvenlik güçlerine ait hassas merkezlere yönelik saldırıların rahatsızlık uyandırdığını söyledi.

  Fazli, göstericilere gerekli uyarıların yapıldığına işaret ederek, "Şimdiye kadar müdahale etmekten sakınan güvenlik güçleri, gösterilerin bu şekilde devam etmesi halinde düzeni sağlamak için gerekli adımları atmak zorunda kalacaktır. Tespit edilen kişilerle ilgili yargı da konuya müdahil olacaktır. Göstericilerin uyarıları dikkate almasını diliyorum." diye konuştu.

  Öte yandan olaylarda ölü ve yaralı sayısıyla ilgili İran muhalifi basın ve yabancı medya organlarında bazı iddialar ortaya atılırken resmi makamlar şu ana kadar Kirman'a bağlı Sircan kentinde bir kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

  İran İçişleri: Düzeni bozan protestolara müdahale edilecek #4


  Görüş Bildir