Euro
15.1937
-0.51%
Dolar
13.4059
-0.49%
Altın
793.56
0.00%
Borsa
2
-0.55%
Bitcoin
486.000
-1.64%
-1ºC
İstanbul
Hafif kar -1 C

  İran IŞİD operasyonlarına katılmayı planlıyor

  İngiliz Independent gazetesi, İran'ın IŞİD'e karşı Suriye'de operasyonlar düzenlemek istediğini yazdı.
  • AA
  • 20.08.2015 - 05:20
  İran IŞİD operasyonlarına katılmayı planlıyor

  İran IŞİD operasyonlarına katılmayı planlıyor #1

  Independent gazetesi İran'ın IŞİD karşıtı koalisyona katılmayı düşündüğünü ifade ederek, İranlı diplomatların Sünni ülkelerde lobi faaliyetleri yürüterek, Irak'ta IŞİD'e karşı verdikleri mücadeleyi Suriye'ye taşıyabilmek için çalıştıklarını belirtti ve İran'ın Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı Suriye'de operasyonlar düzenlemek istediğini yazdı.

  Bin yıllık bir devlet geleneğinden gelen ve Devrim Muhafızları Ordusu ve efsane komutanları ile nam salan İran'ın bu savaşta kilit rol oynacağı lobilerde şimdiden konuşulmaya başlandı.

  "İRAN IŞİD'İ YENİLGİYE UĞRATABİLİR"

  Haberde İranlı bir diplomatın, İran'ın IŞİD'i yenilgiye uğratabileceği görüşlerine yer verdi. Gazete, diplomatın, Irak ve Suriye arasında bir sınır kalmadığı, IŞİD'in merkezinin de Suriye'de olduğu için operasyonların Irak'la sınırlı tutulmasının yapay olduğunu şeklindeki düşüncelerini aktardı.

  "RESMİLEŞTİRMEK İSTİYOR"

  İran destekli Şii milislerin hali hazırda Irak'ta IŞİD'e karşı savaştığı ve ABD'nin hava operasyonlarının da dolaylı olarak Şii milisleri desteklediği belirtilen haberde, İran'ın bu ilişkiyi artık daha resmi bir platforma oturtmak istediği ifade edildi.

  "YENİ BAĞLAR PEŞİNDE"

  Gazete ayrıca, Batılı ülkelerle sağladığı nükleer güç anlaşmasıyla birlikte İran'ın diplomasi atağına kalktığını, İran'ın dış politikasında ciddi bir dönüşüm gerçekleştirerek, bölgedeki Sünni ülkelerle yeniden bağlar kurmaya çalıştığı belirtti.

  "CİDDİ DİYALOG ZAMANI"

  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Zarif'in Moskova ziyareti sırasında İran'ın IŞİD karşıtı koalisyona katılmasının da gündeme geldiği ifade edilen haberde, Zarif'in daha sonraLübnan, Kuveyt ve Katar'ı da ziyaret ettiği ve bu ziyaretin ardından Katar Dışişleri Bakanı Halit Atiye'nin İran'la ciddi bir diyaloğun başlaması gerektiğini ifade ettiği belirtildi.


  Görüş Bildir