İran: Suriye'ye askeri müdahaleye karşıyız

İran: Suriye'ye askeri müdahaleye karşıyız

Suriye'nin başkenti Şam'da Devlet Başkanı Beşar Esed'la görüşen Laricani, daha sonra Lübnan'a geldi. Beraberindeki heyetle başkent Beyrut'a inen Laricani, Lübnanlı yetkililer ve Filistinli gruplarla görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

ASKERİ MÜDAHALEYE KARŞIYIZ

İran'ın Meclis Başkanı Ali Laricani, ülkesinin, Suriye'ye yapılacak askeri müdahaleleri reddettiğini dile getirdi. Laricani, "İran, Suriye'ye yapılacak herhangi bir askeri müdahaleye karşıdır ve Suriye'de demokrasiyi sağlamak adına siyasi diyalog yapılmasını desteklemektedir" diye konuştu. Ülkesinin her zaman bölgede demokrasi sağlanmasını desteklediğini ifade eden Laricani, "Ancak Suriye'deki fark, demokrasiyi silah yoluyla getirmek istemeleridir" ifadelerini kullandı. Lübnan konusunda da konuşan Laricani, "İran, Lübnan halkı arasında ulusal birliğin sağlanmasını desteklemektedir" dedi.

Laricani, Türkiye'ye yapacağı ziyaretin amacının, Suriye'deki probleme bir çözüm bulmak olduğunu belirtti. İsrail'in Gazze saldırısına da değinen Laricani, Filistinlilerin gösterdiği direnci övdü.