İran Türkiye konusunda çark etti

İran Türkiye konusunda çark etti

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi , Fars Haber Ajansı'na verdiği demeçte, geçen günlerde Katar, Türkiye ve Suudi Arabistan'la ilgili sözlerine açıklık getirdi.

"YANLIŞ ANLAŞILMALAR OLABİLİR"

Konuşmalarında komşu ülkelerden "dostlarımız" olarak bahsettiğine dikkati çeken Firuzabadi, "İran'ın tüm komşularıyla iyi ilişkileri var. Bazı ihtilaflar ve yanlış anlaşılmalar komşularla iyi ilişkileri etkilemeyecek" dedi.

Türkiye ile uzun geçmişe dayanan ilişkilere sahip olduklarını anlatan Firuzabadi, Türkiye'nin İran'ın dostu ve destekçisi olduğunu söyledi.

Tümgeneral Firuzabadi, şöyle devam etti: "Düşmanlarımız ABD, İngiltere ve siyonist İsrail rejimidir. Onlarla ideolojik ve esastan görüş farklılıklarımız var. Onlar, sürekli olarak İslam ve Müslümanlar aleyhinde komplo kuruyorlar. Biz Müslümanlar uyanık olmalıyız."

"KARDEŞLERİME SELAM GÖNDERİYORUM"

Komplocu düşmanların, kültürel, siyasi, askeri ve ekonomik saldırılarla İslam ve müntesiplerini hedef aldığını belirten Firuzabadi, asıl konunun bu saldırılara karşı koymak olduğunu söyledi.

Firuzabadi, "Nurlu mübarek Ramazan günleri vesilesiyle Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'daki kardeşlerime selam gönderiyor ve onlarla İslami ortak değerlere sahip olduğumuz için de gurur duyuyorum" diye konuştu.

Firuzabadi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Suriye'de kan dökülmesinden Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ı sorumlu tutmuş; "eğer onlar bu temelde hareket ediyorlarsa, o zaman şunu bilmeliler ki, bir sonraki seferde, sıra Türkiye ve diğer ülkelere gelecektir" ifadelerini kullanmıştı.