Petrol
94.86
1.60%
Euro
18.187
0.00%
Dolar
18.5758
-0.04%
Altın
1.023
-0.22%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
375.428
0.06%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C
  İran: Türkiye'yi uyardık

  İran: Türkiye'yi uyardık

  Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'kısıtlı tezkere' çıkışının ardından İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın düşmesine izin vermeyeceklerini söyledi.
  • 10.10.2014 - 11:52

  iran

  İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, "Suriye'nin milli egemenliğine karşı oluşturulacak uçuşa yasak bölge ya da askeri birliklerin Suriye topraklarına girmesi gibi her türlü hatalı girişimin kötü sonuçlar doğuracağı konusunda Türkiye'yi uyardıklarını" söyledi.

  "ABD IŞİD'E SALDIRMADAN ÖNCE ESAD'A OPERASYON YAPILMAYACAK DEDİ"

  Abdullahiyan, Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde düzenlenen, "Irak ve IŞİD'e Karşı Uluslararası İttifak" konulu etkinlikte yaptığı konuşmada, Esad'ın devrilmesine İran'ın izin vermeyeceğini belirterek, şunları ifade etti:

  "ABD, IŞİD'e saldırmadan önce İran'a, Beşar Esad hükümetinin merkezlerine saldırı planları olmadığına ilişkin bilgi verdi. Benzer bilgiyi Şam hükümetine de verdi ancak buna rağmen bu konuda onlara güvenmiyoruz. Bu yüzden gelişmeleri yakından takip ediyoruz. ABD veya başka bir ülke tarafından Suriye'nin milli egemenliğine karşı oluşturulacak uçuşa yasak bölge ya da askeri birliklerin Suriye topraklarına girmesi gibi her türlü hatalı girişim kötü sonuçlar doğuracaktır. Bu konuda Türkiye'yi uyardık."

  "İRAN REJİM GİBİ KOBANİ'YE DE YARDIM EDİYOR"

  Abdullahiyan, Kobani'deki durum hakkında İran'ın, Suriye rejimine yaptığı yardımlar çerçevesinde Kobani Kürtlerine yardım için gerekli girişimlerde bulunduğunu söyledi.

  "DOSTUMUZ TÜRKİYE"

  Yardımların içeriğine ilişkin bilgi vermeyen Abdullahiyan, "Kobani'deki krizi sona erdirmek için bölge ülkeleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Dostumuz Türkiye ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Türkiye'nin, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmelerinde önemli rol oynayabileceğini düşünüyoruz" dedi.

  TÜRKİYE'DEN İLK TEPKİ

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç önceki gün, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham'ın, "TBMM'de kabul edilen tezkere bağlamında Türkiye'nin bölgedeki olaylar karşısında sorumlu davranmaya çağırıldığına" dair açıklaması hakkındaki bir soru üzerine, şu açıklamada bulunmuştu:

  "Gelişmeleri izleyen tüm çevrelerce bilindiği üzere Türkiye, Suriye'de yaklaşık dört yıldır yaşanan ihtilaf karşısında ilkeli ve sorumlu bir tutum izlemekte ve gelişmelere büyük bir hassasiyetle yaklaşmaktadır."

  KILIÇDAROĞLU DA İRAN GİBİ DÜŞÜNÜYOR

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kobani olayları sonrası yaptığı basın toplantısında, Suriye-Irak tezkeresinin kısıtlanmasını istemiş, Türk askerinin sadece Kobani'nin kurtarılması ve IŞİD'in buradan püskürtülmesi için bölgeye müdahale etmesini istemişti. Kılıçdaroğlu, bu çerçevede olduğu sürece CHP'nin hükümete her türlü desteği vereceğini ifade etmişti.


  Görüş Bildir