İran yardım taleplerini reddetti

İran yardım taleplerini reddetti

306 kişinin öldüğü çifte depremin ardından Tahran yönetimi, "Arama, kurtarma faaliyetleri sona erdi" diyerek felaketin üstesinden tek başına gelebileceğini duyurdu

İran, ülkenin kuzeybatısında geçen cumartesi meydana gelen, 306 kişinin öldüğü çifte deprem felaketinin ardından aralarında ABD , Türkiye , Tayvan, Singapur, Almanya , Rusya'dan gelen yardım önerilerini reddederken, ülkede dün krizin iyi yönetilmediği eleştirileri yapıldı.

"İRAN'IN ULUSLARARASI YARDIMA İHTİYACI YOK"

İran Sağlık Bakanı Marziye Vahid Dascerdi, " İran 'ın uluslararası yardıma ihtiyacı olmadığını" söyledi. İran Kızılayı'nın Başkanı Ebul Hasan Fakih, "Birçok ülkeden yardım teklifi aldık. Fakat yeterli ekibe ve kaynaklara sahip iken bu yardımlara ihtiyaç duymadık, teklifleri için teşekkürlerimizi ilettik" diye ekledi. İSNA Ajansı, önceden koordine edilmeden bölgeye gelen Türk ekibinin geri yollandığını bildirdi.

KURTARMA EKİPLERİNİN ULAŞAMADIĞI YERLER VAR

6.0 ve 6. 2 şiddetinde iki depremden 24 saat geçmeden arama ve kurtarma çalışmalarının bittiği, enkazın altındaki sağ kalanların kurtarıldığı açıklansa da kurtarma ekiplerinin ulaşmadığı yerler olduğu söyleniyor. Tebriz'deki hastaneler çok sayıda yaralıyla başa çıkmakta zorlanıyor, birçok kişi kayıp yakınlarını arıyor. Reuters ajansına dün telefonla konuşan Tebriz'den bir doktor, felaketin ardından 24 saat durmadan çalıştığını söylerken "Bölgeyi çok iyi biliyorum. Arabayla bile ulaşılamayan köylerin olduğu bazı bölgeler var. Oralarda çalışmaların bu kadar çabuk bitmiş olması mümkün değil" dedi. Ilımlı muhafazakar Asrı İran gazetesi de "Depremzedeler, bir çok köyün yıkıldığını, yardımın, çadırların gönderilmediğini söylüyor" dedi.

"DEPREMİ FACEBOOK'TAN ÖĞRENDİK"

İngiliz Times gazetesinin haberine göre, İran devlet televizyonunun saatlerce depremi duyurmak yerine, Suriye'deki gelişmelere yer veren yayınlar yapması öfke yarattı. Tahran'dan bir kaynak "Depremi Facebook 'tan öğrendik" diye konuştu. Tahran'dan, depremlerden en çok etkilenen bölgeye giden muhabirlerin de, Kızılay'dan önce olay yerine ulaştıkları kaydediliyor.

Parlamento haber ajansı ICANA'nın haberine göre milletvekilleri de depremzedeler için çadır eksikliğinden şikayet etti. İran Meclis Başkanı Ali Laricani de tartışmaya katılarak "Kriz yönetme merkezleri, sorunları çözmek için daha geniş adımlar atmalı" dedi. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesine katılmak Mekke'ye gitmesi de eleştirier arasında. Fars haber ajansı ise Ahmedinejad'ın depremzedelere yardımların iki kat arttırılması talimatı verdiğini açıkladı.

TÜRK EKİP GERİ DÖNDÜ

İran 'ın kuzeybatısında meydana gelen depremlerin ardından bölgeye giden Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma Birlik Müdürlü'ne bağlı 30 kişilik ekip, dün sabah saatlerinde Tebriz kentine ulaştı. Burada, İran Kızılayı yetkililerince karşılanan Van Arama Kurtarma Birlik Müdürü Atilla Uzun başkanlığındaki ekip, bölgedeki çalışmalarla ilgili Doğu Azerbaycan Eyaleti Kızılay Başkanı Dr. Aziz Nuri'den bilgi aldı. Dr. Nuri, deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarının önceki gece itibari ile sona erdiğini ve arama kurtarma ekibine ihtiyaç olmadığını belirterek, yardım ve desteklerinden dolayı Türkiye 'ye ve Türkiye halkına teşekkür etti. Türk arama kurtarma ekibi, gerekli mercilerle yapılan görüşmenin ardından Türkiye 'ye döndü.