İran'dan Suriye'ye demokrasi çağrısı

İran'dan Suriye'ye demokrasi çağrısı

Bildiride Suriye'deki siyasi reformların hayata geçirilmesi ve demokrasinin güçlendirlmesi çağrısı yapıldı.

29 ÜLKE KATILDI

Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, 29 ülkeden temsilcinin katıldığı istişare toplantısında üzerinde uzlaşılan sonuç bildirisini, düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.

Bildiride, Suriye'de süregiden çatışmalar, can ve mal kaybı ile insan hakları ihlallerinden derin endişe duyulduğu belirtildi, şiddet ve terörün kurbanlarının acılarının paylaşıldığı vurgulandı.

Suriye'de taraflar arasında milli müzakerelere başlanması ve siyasi çözüm yollarının aranmasının zaruri olduğuna değinilen bildiride, tüm tarafların bir an önce şiddet olaylarına son vererek diyaloğa başlamaları gerektiği ifade edildi.

'SİYASİ REFORMLAR HAYATA GEÇİRİLMELİ'

Siyasi reformların hayata geçirilmesi, demokrasinin güçlendirilmesi, siyasi parti ve grupların ülke yönetimine katılımı yönündeki halkın meşru taleplerinin desteklendiği vurgulanan bildiride, barışçıl ve sakin bir ortamda, yabancı müdahalesi olmaksızın bu taleplerin değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi.

ANNAN PLANINA DESTEK

Bildiride, BM'nin soruna çözüm çabaları ile Kofi Annan'ın altı maddelik planının desteklendiği belirtildi, sükunet ve huzurun sağlanmasına katkı amacıyla Suriye'de bulunan BM gözlemcilerinin görev sürelerinin uzatılmasının gerekliliğine değinildi.

SİLAH YERİNE İNSANİ YARDIM

Ülkelerin içişlerine karışılmamasını öngören uluslararası ilkelere uyulması ve dengelerin gözetilmesinin zaruretine vurgu yapılan bildiride, silahlı gruplara her türlü teçhizat yardımına son verilmesinin şart olduğu kaydedildi.

Bildiride, acı çeken ve sıkıntı içinde olan Suriye halkına hükümetle işbirliği içinde insani yardım yapılmasının gerekliliğine dikkat çekildi.

TERÖRİZM TEHLİKESİ

Suriye'de şiddeti durdurmak için yönetim ve muhalefet arasında diyalog başlatmaya yönelik olarak Tahran'daki istişare toplantısına katılan ülke temsilcilerinden bir temas grubunun oluşturulmasının gerekliliğine değinilen bildiride, tanınmış terörist grupların bu ülkedeki çatışmalara katılmasından ve terörizmin yayılmasından derin endişe duyulduğu ifade edildi.

ŞİDDETE 3 AY ARA

Bildiride, diyalog zeminin hazırlanması, barışçıl çözüm yollarının bulunması amacıyla tarafların üç aylığına şiddete ve çatışmalara son vermesi yönündeki İran'ın önerisine destek verildi.

Toplantıya ev sahipliği yaptığı için İran'a teşekkür edilen bildiride, Suriye halkının acılarını dindirecek, bölgede barış ve istikrarı sağlayacak adımların atılmasına yönelik bu tür toplantıların devam etmesi temennisinde bulunuldu.

Tahran'daki toplantıya Çin, Rusya, Beyaz Rusya, Moritanya, Endonezya, Kırgızistan, Gürcistan, Türkmenistan, Benin, Sri Lanka, Ekvator, Afganistan, Pakistan, Cezayir, Irak, Zambiya, Umman, Venezüella, Tacikistan, Hindistan, Kazakistan, Ermenistan, Nikaragua, Küba, Sudan, Ürdün, Tunus, Filistin ve BM'den temsilciler katıldı