İran'ı vurmanın bedeli 42 milyar dolar

İran'ı vurmanın bedeli 42 milyar dolar

İsrail'de ekonomi enformasyon grubu BDI-COFACE'in yaptığı hesaplamalara göre Tel Aviv yönetiminin, İran'ın nükleer tesislerine yönelik olası bir askeri operasyonu, İsrail ekonomisine 42 milyar dolara mal olacak.

EKONOMİK KRİZE YOK AÇABİLİR

Habertürk'ten Kasım Cindemir'in haberine göre, hesaplamalara göre İran'a yönelik bir operasyon, 2 milyar dolarlık askeri harcamanın yanı sıra, 3 ila 5 yıllık bir dönemde 10 milyar dolarlık mesai kaybına ve 30 milyar dolarlık ticaret kaybına neden olacak. Uzmanlar, değerlendirmede, operasyonun petrol fiyatları üzerinde ne tür etkilerinin olacağı konusunun ise dikkate alınmadığını vurguluyor. İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fisher de bir süre önce,İran'a yönelik harekâtın ekonomik krize yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.

NETANYAHU İRAN'I VURMAYA KARARLI

Buna karşın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'ı vurmaya kararlı görünüyor. İsrail televizyonu Kanal 10, Netanyahu'nun, ABD'deki 6 Kasım seçimlerinden önce İran'ı vurma yolunda kararlı olduğunu bildirdi.

İRAN DA BOŞ DURMUYOR

Diğer yandan İran da askeri olanaklarını geliştiriyor. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, kısa menzilli karadan karaya atılan 'Fetih-110' füzelerinin menzilini 300 kilometreye çıkarmayı başardıklarını açıkladı.

İran ordusu 'Fetih' adı verilen füzeyi bu ay başında başarıyla test ettiğini duyurmuştu.

İsrail'de ekonomi çevreleri, İran'a yönelik olası bir askeri operasyonun ülke ekonomisine vereceği zararın 42 milyar dolar olacağını öne sürüyor.