Isaac Herzog, Davos'ta Türkiye - İsrail ilişkilerini anlattı

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) özel oturumunda konuştu.

Herzog, konuşmasının bir bölümünde İsrail-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi.

Davos'ta Türkiye'yle ilişkileri değerlendirdi

WEF Başkanı Borge Brende, İsrail-Türkiye ilişkileri ve İsrail Cumhurbaşkanı'nın martta Türkiye'ye yaptığı ziyarete ilişkin soru yöneltti.

Herzog, göreve başladıktan sonra kendisi ve Erdoğan'ın birlikte "çok enteresan ve iyi düşünülmüş bir süreç" başlattığını belirtti.

"Yeni bir faza geçtik"

İsrail Cumhurbaşkanı, "Bu sürecin zirve noktası ise mart ayında Ankara ve İstanbul'a yaptığım tarihi resmi ziyaretti. Bugün ise yeni bir faza geçtik. Dışişleri Bakanı (Mevlüt) Çavuşoğlu, dün ve bugün İsrail'e resmi ziyarette bulundu." diye konuştu.

Herzog, Çavuşoğlu'nun İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile iki ülke arasında tüm alanlardaki ilişkiler konusunda müzakerelerde bulunduklarını aktardı.

Erdoğan ile diyaloğa vurgu yaptı

Türkiye ile geçmişte "inişli-çıkışlı" ilişkileri olduğunu ifade eden Herzog, buna örnek olarak şu an konuşma yaptığı salonda 29 Ocak 2009'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde Davos Zirvesi'nde dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile katıldığı paneldeki "one minute" (bir dakika) çıkışını hatırlattı.

Herzog, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile doğru yönde ilerleyen açık ve samimi bir diyalog içinde olduğum için büyük memnuniyet duyuyorum." diye ekledi.

Isaac Herzog, Davos'ta Türkiye - İsrail ilişkilerini anlattı

"Bizim vizyonumuz..."

"Bizim vizyonumuz başta Doğu Akdeniz olmak üzere Akdeniz'deki tüm komşu ve dost ülkelerle diyalog içinde olmaktır." diyen Herzog, Doğu Akdeniz ülkelerinin birlikte iklim, temiz su, Akdeniz ve Kızıldeniz gibi konularda çalışabileceğini söyledi.

AA'nın haberine göre; Herzog, Türkiye ile yaşadıkları sürecin "Romeo ve Juliet" gibi olmadığını dile getirerek, süreci "bir araya geldikleri ve tartışılan pek çok konunun sahada test edildiği bir süreç" olarak niteledi.

Isaac Herzog, Davos'ta Türkiye - İsrail ilişkilerini anlattı