Petrol
84.61
0.86%
Euro
19.2854
0.14%
Dolar
18.6395
0.07%
Altın
1.048
0.64%
Borsa
4962
0.00%
Bitcoin
311.699
0.55%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  İskandinavya Hava Yolları'nın Türkiye itirafı

  Danimarka, İsveç ve Norveç'in ortakları arasında yer aldığı İskandinavya Hava Yolları'nın (SAS) yayınladığı reklam filmi, bölge ülkelerinden gelen tepkiler üzerine geri çekildi.
  • AA
  • 13.02.2020 - 10:29
  İskandinavya Hava Yolları'nın Türkiye itirafı

  İskandinavya ülkelerinde yaşayan insanların farklı ülkelere yolculuk yaparak o ülkelerin kültürel zenginliğine öğrenmelerini tavsiye eden reklam filminde, ''Çavdar ekmeğini ve köfteyi Türkiye'den, demokrasiyi Yunanistan'dan, doğum iznini İsviçre'den, yaz ortası bayramı Almanya'dan aldık. Gerçekten İskandinav olan ne var? Kesinlikle hiçbir şeyi yok." şeklinde cümleler yer aldı.

  TEPKİ ALDI

  Aftonbladet gazetesinin haberine göre, reklam filminin, ''SAS kendi köklerinden nefret ediyor'' şeklinde sosyal medyada yüzlerce tepki çeken yorum aldığı bildirildi.

  İskandinavya Hava Yolları nın Türkiye itirafı #1

  İsveç'te göçmen karşıtlığıyla bilinen aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisi (SD) Genel Sekreteri Richard Jomshof, sosyal medya hesabından ''Hangi gerçekler? Saçmalık dolu şeytani nefret saçan bir reklam.'' yorumunda bulundu.

  İskandinavya Hava Yolları'nın yayından kaldırılan reklam filmi

  ŞİRKET AÇIKLAMA YAPTI

  Tepkiler üzerine bir açıklama yayınlayan şirket, filmin arkasında olduklarını ama tepkiler nedeniyle filmin videosunun sosyal medyadan kaldırıldığını duyurdu.

  Şirketin Pazarlama Müdürü Martin Adonis ise İskandinav olmaktan gurur duyduklarını belirterek, ''Yurt dışına giden yolcular farklı kültürlerden ilham alarak, yaşadıkları zenginlikleri eve getirmek istiyorlar. Eğer dünyanın farklı ülkelerinde olup bitenlere merak duymasaydık, İskandinavya ülkeleri bugünkü konumunda olamazdı. ” değerlendirmesinde bulundu.

  İskandinavya Hava Yolları nın Türkiye itirafı #2

  İSVEÇ KÖFTESİ TÜRKİYE'NİN İTİRAFI

  Öte yandan iki sene önce de İsveç'in Twitter hesabından, ülkenin dünyaca ünlü köftesinin tarifinin Türklere ait olduğu itiraf edilmişti.


  Görüş Bildir