Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.708
0.60%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C
  İskoçya Başbakanı Salmond istifa etti

  İskoçya Başbakanı Salmond istifa etti

  İskoçya'da yapılan referandumda sonucun "bağımsızlığa hayır" çıkması üzerine, "evet" kampanyası yürüten İskoçya bölgesel hükümetinin başbakanı Alex Salmond istifa etti.
  • 19.09.2014 - 18:20

  alex salmond

  İskoçya bölgesel hükümetinin başbakanı Alex Salmond, İskoçya'nın bağımsızlığına yönelik yapılan referandumdan sonra İskoç Ulusal Partisi (SNP) başkanlığından ve Başbakanlık'tan istifa etti.

  BAĞIMSIZLIK HAYALİ DEVAM EDİYOR

  59 yaşındaki Alex Salmond İskoçya Ulusal Partisi liderliğini 20, Özerk Yönetimi Başbakanı görevini ise 7 yıldır sürdürüyordu. Salmond istifasını açıklarken, "Benim bir lider olarak devrim kapanmak üzere ama İskoçya'nın mücadelesi sürecek ve düşleri hep yaşayacak" dedi.

  İskoçya Başbakanı Salmond istifa etti İZLE

  KASIM'A KADAR GÖREVDE

  Salmond kendisinin yerini alabilecek "çok sayıda nitelikli ve uygun aday" bulunduğunu da söyledi ve şu anda Özerk Yönetim Başbakan Yardımcılığı ve SNP Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüten Nicola Sturgeon'un bunların başında geldiğini kaydetti.

  Salmond, Kasım ayında yapılacak parti kongresine kadar liderliği ve bölgenin başbakanlığı görevini sürdürecek.

  "HALKIN KARARINI KABUL EDİYORUM"

  Salmond, İskoçya'nın bağımsızlığına yönelik yapılan referandumdan çıkan "bağımsızlığa hayır" kararını kabul ettiğini söyleyerek, "Tüm İskoçya'yı halkın demokratik kararını kabul etmeye çağırıyorum" demişti.

  İSKOÇYA'NIN YETKİLERİ ARTACAK

  İskoçya'da dün yapılan bağımsızlık referandumunda 1 milyon 900 bin seçmen "hayır", 1 milyon 500 bin seçmen ise "evet" oyu kullandı. İngiliz hükümeti, "Hayır" sonucunun ardından İskoçya özerk parlamentosunun yetkilerinin artırılmasına yönelik önerdiği takvimi hayata geçireceğini açıkladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir