Petrol
92.95
-5.30%
Euro
18.3307
-0.38%
Dolar
17.961
0.16%
Altın
1.027
-1.12%
Borsa
2865
0.01%
Bitcoin
435.324
-1.34%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  İspanya'da 700'ü aşkın belediye başkanına soruşturma

  Katalonya bölgesinde, yüzlerce belediye başkanı hakkında bağımsızlık referandumunu destekledikleri" gerekçesiyle soruşturma açıldı
  • Haber Merkezi
  • 13.09.2017 - 17:05
  İspanya'da 700'ü aşkın belediye başkanına soruşturma

  İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde "yasa dışı" ilan edilmesine rağmen 1 Ekim'deki bağımsızlık referandumunun gerçekleşmesi için iş birliği yapacağını açıklayan 700'ü aşkın belediye başkanı hakkında soruşturma başlatıldı.

  İspanya Devlet Başsavcısı Jose Manuel Maza, Katalonya'daki Barselona, Tarragona, Lerida ve Girona savcılıklarına gönderdiği talimatta, Katalonya özerk yönetim hükümeti ile iş birliği içinde bulunacağını açıklayarak 1 Ekim'de referandum yapılması için hazırlık yapan tüm belediye başkanları hakkında soruştura açılmasını istedi.

  İspanya da 700 ü aşkın belediye başkanına soruşturma #1

  Başsavcılıktan yapılan açıklamada,Katalonya özerk yönetim hükümetinin verdiği "1 Ekim'de bağımsızlık referandumuna gidilmesi" kararının Anayasa Mahkemesi tarafından askıya alındığı hatırlatıldı.

  BELEDİYE BAŞKANLARI İFADE VERECEK

  Mevcut durumda Katalonya'daki 948 belediyeden 712'sinin, 1 Ekim'deki referandumu destekleyeceğini açıkladığı anımsatılan açıklamada, soruşturma kapsamında savcılığa ifadeye vermeye gitmeyen belediye başkanlarının tutuklanacağı kaydedildi.

  İspanya da 700 ü aşkın belediye başkanına soruşturma #2

  Açıklamaya şöyle devam edildi:

  "Yasa dışı olduğu herkes tarafından bilinen söz konusu referandumun organize edilmesine katkı verecek tüm resmi kurum çalışanları ve yetkilileri, Anayasa Mahkemesinin kararına itaatsizlik, görevini kötüye kullanma ve 8 yıla kadar hapis ile 20 yıla kadar kamu görevinden hak mahrumiyeti cezasını içeren kamu malını ve parasını kötüye kullanma suçlarını işlemiş olacaklar."

  DESTEK EYLEMLERİ YASAKLANDI

  Bu arada Katalonya'da yasa dışı ilan edilen referandum ile ilgili diğer bir tartışma da Madrid'de yaşandı.

  Bazı sivil toplum kuruluşlarının (STK) Katalonya'daki referanduma destek için 19 Eylül'de Madrid'de yapmak istedikleri eylem mahkeme kararıyla yasaklandı.

  Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen STK yetkilileri, mahkemenin yasağına rağmen eylemin açıklandığı gibi pazar günü yerel saatle 12.00'de yapılacağını, sadece yerin değişeceğini kaydetti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir