Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
567.003
3.66%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C

  İspanya'da cihatçılara önlem tasarısı

  Paris'te Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar sonrası İspanya'da yeni bir kanun tasarısı hazırlandı.
  • 13.01.2015 - 11:54
  İspanya'da cihatçılara önlem tasarısı

  ispanya

  Fransa'da 17 kişinin ölümüne neden olan terör saldırıları nedeniyle radikal dincilere karşı önlemler alma hazırlığı içine giren İspanya hükümetinin hazırladığı yeni kanun tasarısı tartışmaları da beraberinde getirdi.

  CİHATÇILAR İHBAR EDİLECEK

  "Cihatçılara karşı şok plan" başlığı altında hazırlanan tasarıda, komşular, öğretmenler ve hatta doktorlar bile çevresinde gördüğü, eğitim verdiği veya muayene ettiği cihatçıları en yakın yetkiliye ihbar edebilecek. Bu kişiler aynı zamanda detektör görevi yapacak ve çevresindeki genç yaştaki Müslümanların radikal eğilimi olup olmadığına karar verebilecek.

  CİHATÇILARIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN HAZIRLANIYOR

  İspanya'da yaşayan yaklaşık 1 milyon 500 bin Müslümanı töhmet altında bırakacak olan bu tasarının amacının cihatçı gençlerin önüne geçmek olduğu iddia edildi.

  "EYLEM HAZIRLIĞINDA OLANLAR TESPİT EDİLECEK"

  İspanya Devlet Güvenlik sekreteri Francisco Martinez tasarı hakkında bilgi vermekten kaçınarak önemli olanın eylemden sonra değil öncesinden bu saldırıları engellemek olduğunu söyledi. Planın kurumlar arası işbirliğini geliştirmek ve sivil halkın yardımı ile bir koordinasyon sağlamak olduğuna işaret eden Martinez, "Herhangi bir yerde veya zamanda bir gösteri veya radikal eylem eğilimi içinde olanlar tespit edilecek ve bunun önüne geçilecektir" dedi.

  TOKALAŞMAYANLAR DA FİŞLENEBİLECEK

  "Cihatçılara karşı şok plan" tasarısı ilk olarak İspanya'da nüfusu ağırlıklı Müslüman olan semtlerde başlatılacak. Buradaki mahallelere özel bir yetkili atanarak Müslüman gençler gözlem altında tutulacak, bölgenin öğretmenlerine ve doktorlarına özel yetkiler verilecek. Bu kişiler elini tokalaşmaya vermeyen, doktor muayenesinde soyunmak istemeyen Müslümanları fişleyebilecek. Planda ayrıca İspanya'da açık bulunan cami ve helal işletme yerleri denetlenecek yeni düzenlemeler getirilecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir