Euro
15.2583
-0.09%
Dolar
13.4638
-0.06%
Altın
793.9540
0.05%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
491.019
0.84%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C

  İspanya'da ulusal gün kutlamaları

  İspanya'nın ulusal günü Barselona'da kutlandı. Bağımsızlık karşıtları Katalan bayrakları yakarken karşıt görüşlü gruplar kavgaya tutuştu.
  • Haber Merkezi
  • 12.10.2017 - 16:17
  İspanya'da ulusal gün kutlamaları

  Katalonya'da çıkan bağımsızlık karmaşasının ardından bugün İspanya Ulusal Günü kutlamaları yapıldı. Binlerce İspanyol, Madrid ve Barselona meydanında milli bayramlarını kutladı. Ellerinde İspanya bayrağı bulunan göstericiler Madrid yanlısı sloganlar attı.

  İspanya'da Milli Bayram kutlamaları - GALERİ

  MADRİD'DE GÖVDE GÖSTERİSİ

  Referandum açıklamasının hemen arkasından gelen Milli bayramda İspanyol yönetimi adeta Katalonyaya gövde gösterisi yaptı. Madrid'de coşkuyla kutlanan bayramda Kral Felipe ve eşi de katılarak halkı selamladı. Tören sırasında ağır silahlarla donatılmış askerler ve zırhlı birlikler de geçiş gerçekleştirdi.

  İspanya da ulusal gün kutlamaları #1

  İspanya da ulusal gün kutlamaları #2

  Eğitimli askeri köpekler de korteje katılanlar arasındaydı. Araçların üstüne oturtulan köpekler saygı duruunda gibi hiç kıpırdamadan törene eşlik etti.

  İspanya da ulusal gün kutlamaları #3

  Bağımsızlık karşıtları Katalonya bayrakları yaktı VİDEO

  KATALONYA BAYRAKLARI YAKILDI

  Göstericilerin arasında aşırı sağcı İspanyollar da vardı. Faşist İspanya'nın sembolü olarak bilinen Franco dönemi İspanya bayraklarını yanında taşıyan grup, Katalonya bayraklarını ateşe verdiler. Bayrakların yakılması sırasında İspanyol grup meşale yakarak büyük bir çoşkuyla kutlama yaptı.

  Aşırıcı grup, sağ ellerini havaya kaldırarak nazi selamı olarak bilinen hareketi gerçekleştirdiler.

  İspanya da ulusal gün kutlamaları #4

  İspanya da ulusal gün kutlamaları #5

  FRANCO DÖNEMİ CANLANDI

  Barselona'da adeta gövde gösterisi yapan İspanyol yanlıları Franco dönemini bölgede canlandırdılar. Gerek sloganlarla, gerekse de bayraklarla bu ruhu ortaya çıkartan aşırıcı İspanyollar, ayrıca kutlama alanına da Diktatör Franco döneminden kalma eserlerin sergilendiği bir de stand açtı.

  İspanya da ulusal gün kutlamaları #6

  Katalonya'da karşıt görüşlü gruplar kavgaya tutuştu VİDEO

  KARŞIT GRUPLAR ARASINDA KAVGA

  Katalanların Başkenti olan Barselona'da yapılan gösterilerde aşırı sağcı gruplardan biri, bağımsızlık yanlısı Barselonalılar ile karşılaştı. İki grup arasında ilk önce sözlü atışma yaşanırken, bir süre sonra atışma yerini taşlı sopalı kavgaya bıraktı. Eylemciler cadde üstündeki kafelere ait olan sandalyeleri birbirine fırlattı, onlarla dövüşmeye başladı.

  İspanya da ulusal gün kutlamaları #7

  Çıkan olaylarda iki gruptan 5 kişinin yaralandığı belirtilirken polis müdahalesinde de 3 kişi gözaltına alındı.

  İSPANYA'DA İÇ SAVAŞA DOĞRU

  1 Ekim Katalonya Bağımsızlık Referandumu İspanya'nın tüm müdahalelerine rağmen gerçekleştirilmiş, 10 Ekim tarihinde de Katalonya lideri Puigdemont "Bağımsızlık hakkını seçimle elde ettik, ancak şimdilik beklememiz lazım." diyerek bağımsızlık sürecini askıya aldığını açıklamıştı.

  İspanya da ulusal gün kutlamaları #8

  Bu durum hem İspanya hem de ayrılıkçı Katalanlar için büyük bir tepkiye neden olmuştu. İspanyollar Puigdemont'u açık olmamakla suçlarken, Katalanlar bağımsızlığın ilan edilmemesine tepki göstermiş, eyleme geçilmesi çağrısında bulunmuştu.

  Bu durum bir olası iç savaşın ayak sesleri olarak nitelendiriliyor.


  Görüş Bildir