Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  İspanya'yı bölünme korkusu sardı

  İspanya, Katalonya Özerk Yönetim Meclisi’nin, 1 Ekim’de bağımsızlık referandumuna gidilmesi kararını alma planını engellemek istiyor.
  • AA
  • 05.09.2017 - 10:50
  İspanya'yı bölünme korkusu sardı

  İspanya'yı bölünme korkusu sardı #1

  Bağımsızlık yanlısı tüm girişimleri, İspanya hükümetinin ve Anayasa Mahkemesi kararlarıyla iptal edilen meclis, yasa dışı olacağı çok önceden açıklanmasına rağmen 1 Ekim’deki bağımsızlık referandumunu yapmak iddiasıyla 6-7 Eylül günlerinde toplanma kararı aldı.

  İSPANYA'DAN KOPMA YASASI

  Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti kaynakları, oturumlarda ‘İspanya’dan kopma yasası’ olarak adlandırılan ‘Cumhuriyetin Kuruluşu ve Hukuki Geçiş Yasası’ ile 1 Ekim’deki bağımsızlık referandumu kararının resmi olarak alınmasını sağlayacak ‘Referandum Yasası’nın’ kabul edileceğini duyurdu.

  İSPANYA HÜKÜMETİ KARAR İMZALANIRSA HAREKETE GEÇECEK

  İspanya Hükümeti ve Anayasa Mahkemesi kanadından yapılan açıklamalarda ise referandum kararının Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Carles Puigdemont tarafından imzalanır imzalanmaz harekete geçileceği bildirildi.

  6-7 Eylül tarihlerinde acil toplanma kararı alan merkezi hükümetin Bakanlar Kurulunun ve Anayasa Mahkemesinin geçmişte olduğu gibi ayrılıkçı bu girişimi de engelleyecek yasal mekanizmaları devreye sokacağı açıklandı.

  İspanya'yı bölünme korkusu sardı #2

  RAJOY: DEMOKRASİYE YAPILMIŞ SAHTEKARLIK

  İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ise “Referanduma izin veremeyiz, çünkü bu demokrasiye yapılmış bir sahtekarlık. Demokratik bir hükümetten, demokrasinin temel yasalarına ve anayasaya karşı olması istenemez.” dedi.

  Bağımsızlık referandumunu teşvik edenlerin ‘ulusal egemenliğin müzakere edilemez olduğunu’ bilmelerine rağmen ısrarcı olduklarını ve ‘diyalog istemediklerini’ savunan Rajoy, konuşmasında şunları kaydetti:

  "KENDİLERİNİ HİÇBİR YERE GÖTÜRMEYECEK OLAN BU YOLA GİRDİLER"

  “Referanduma onay vermeyeceğimi biliyorlardı. Çünkü bunu yapamazdım ve yapmak da istemiyordum. Yasaya karşı oldukları için hiçbir ülkenin kendilerine destek vermeyeceğini de biliyorlardı. Avrupa’ya gittiklerinde bu projenin hayatta kalamayacağını da biliyorlardı ama tüm bunlara rağmen kendilerini hiçbir yere götürmeyecek bu yola girdiler. Burada ulusal egemenlikten bahsediyoruz. Buna ne meclisler ne hükümet ne de başbakan karar verebilir. Bunun kararını ancak İspanyolların tamamı verir.”

  "İSPANYA'NIN BİRLİĞİNİ KORUYACAĞIZ"

  Rajoy, Katalonya yerel meclisinin alacağı yeni kararlara karşı ‘kararlı, akıllı, ölçülü ve rahat bir şekilde hareket edeceklerini’ vurgulayarak, “İspanya’nın birliğini koruyacağız ve yasaları yerine getireceğiz.” diye konuştu.

  Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria da 1 Ekim’de Katalonya’da oy sandıklarının konulması halinde hemen toplatılması için gerekeni yapacaklarını söyledi.

  İspanya'yı bölünme korkusu sardı #3

  KATALANLAR NEDEN İSPANYA'DAN AYRILMAK İSTİYOR?

  İspanya'nın 17 özerk yönetiminden biri olan Katalonya, çoğunlukla aldığı meclis kararıyla merkezi yönetimden, Katalanlar'a anayasada "millet" statüsü verilmesini istedi.

  Katanlanlar, ayrıca limanlarını işletmek, vergi toplamak ve bu vergileri istedikleri gibi kullanmak haklarını da talep etti.

  Yargıda da daha fazla bağımsızlık istediler, iktidara gelirken Katalan partilerin büyük desteğini alan Başbakan Zapatero'nun talebi ispanyol Meclisi'nde görüşme kararı büyük tartışmalar yarattı.

  Milliyetçi ispanyollar, Katalanlar'ın talebinin bağımsızlığa atılan açık bir adım olduğunu ileri sürdü. Ülkenin bazı bölgelerinde Katanlarla özdeşleşmiş bir içki olan "cava" yi "Ayrılıkçıların içkilerini içmeyiz." diyerek boykot etti. Zapatero birkaç kez Katalan lideriyle bir araya gelerek ulus statüsünün kabul edilemeyeceğini ancak toplanan vergilerin yüzde 75'ine sahip olabileceklerini söylese de bir antlaşmaya varılamadı.

  Görüş Bildir