İspanyol bakan: Katalonya'da bağımsızlık çok uzak

İspanyol bakan: Katalonya'da bağımsızlık çok uzak

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, bağımsızlık için referandum vaadiyle 25 Kasım pazar günü Katalonya'da yapılan ve bağımsızlığı koz olarak öne süren iktidardaki Yönelim ve Birlik (CIU) partisinin oy kaybına neden olan erken seçimlerin sonuçlarını, ''Avrupa, İspanya ve Katalonya için iyi'' olarak değerlendirdi.

Margallo, Hollanda Dışişleri Bakanı Fransa Timmermans ile görüşmesi sonrasında, gazetecilerin yönelttiği sorular üzerine, CIU Başkanı Artur Mas'ın, erken seçimlerde 12 milletvekilini kaybetmesiyle, ''Egemenlik restini de kaybettiğini'' savundu.

Mas'ın öne sürdüğü bağımsızlık yanlısı referandum fikrinin, bundan sonra, ''Soğumaya doğru gideceğini'' belirten Margallo, ''Ateşi söndürmek yerine yangın merdiveninden yukarı çıkmak iyi bir çözüm değil. Katalonya'da olmadı, dünyanın diğer yerlerinde de olmaz'' ifadesini kullandı.

İspanya Dışişleri Bakanı, Katalonya özerk yönetim başkanı Mas'ın Katalonya'nın bağımsızlığıyla ilgili bir süreç başlatması halinde, ''Katalonya'nun her seferinde İspanya'dan ve AB'den uzaklaşarak, yalnız kalacağını'' ifade etti. Margallo, ''Her zaman Avrupa'nın bir parçası olduğunu kimliğinin belirtisi sayan bir ulusun, Avrupa'dan dışarıda kalacak olması iyi bir çözüm değildir ve bu karşı konulmaya devam edilecektir'' dedi.

Bu arada, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un, genel başkanlığını yürüttüğü Halk Partisi'nin (PP) ulusal idari komite toplantısında, delegelere yaptığı konuşmada, Katalonya'daki seçimleri ''Artur Mas'ın stratejisinin bir başarısızlığı'' olarak değerlendirdiği belirtildi.

PP Genel Sekreteri Maria Dolores de Cospedal, Başbakan Rajoy'un, konuşması sırasında, ''Mas'ın başarısızlığına rağmen Katalonya özerk yönetimiyle ile işbirliğini sürdürmeye devam edeceğine vurgu yaptığını'' söyledi.

Öte yandan, İspanya'da ana muhalefette olan Sosyalist İşçi Partisi'nin lideri Alfredo Perez Rubalcaba da ''Mas'ın fiyaskosuna rağmen CIU'nun tekrardan ılımlı bir hale gelmesi faydalı olacaktır'' değerlendirmesinde bulundu.