İsrail 40 yıl sonra Münih'i açıkladı

İsrail 40 yıl sonra Münih'i açıkladı

BAŞARISIZ OPERASYONUN BELGELERİ AÇIKLANDI

İsrail Hükümeti, 1972 Münih Olimpiyatları'na katılan İsrailli sporcuların ölümü ile sonuçlanan Münih operasyonu ile ilgili belgeleri ilk kez gün yüzüne çıkardı.

Filistinli silahlı bir grup tarafından rehin alınan 11 İsrailli sporcunun kurtarılması için Mossad tarafından idare edilen, rehineleri kurtarma operasyonunda büyük başarısızlık yaşanmış, İsrailli sporcuların tamamı ve 5 Filistinli eylemci ölmüştü.

45 BELGELİK ARŞİV

Operasyondan 40 yıl sonra ilk kez yayımlanan arşiv, Münih operasyonunun başından sonuna kadar İsrail Hükümeti'nin tavrını gösteren 45 belgeden oluşuyor.

Belgelerde, hükümetin toplantı tutanakları, bakanlarla yapılan istişareler, dışişleri ve güvenlik birimlerince düzenlenen oturumlar, raporlar ve telgraflar yer alıyor.

Eylem, Filistinli ''Kara Eylül Örgütü'' tarafından, İsrail'in Lübnan'daki önde gelen Filistinlilere yönelik suikast ve bombalama eylemlerine misilleme olarak gerçekleştirildiği duyurulmuştu. İsrail, Münih olayından sorumlu olduğuna inandığı pek çok Filistinli yöneticiye suikast düzenlemişti.