Euro
15.59
0.07%
Dolar
13.8073
0.07%
Altın
790.74
0.19%
Borsa
1.927
0.89%
Bitcoin
709.955
-0.99%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  İsrail eski Başbakanı Ehud Olmert cezaevine girdi

  İsrail eski Başbakanı Ehud Olmert yolsuzluk davasından aldığı 19 aylık hapis cezasını çekmek üzere cezaevine girdi.
  • Ajanslar
  • 15.02.2016 - 12:05
  İsrail eski Başbakanı Ehud Olmert cezaevine girdi

  İsrail'in Ramle şehrindeki Ma'asiyahu cezaevine giren Olmert, ülke tarihinde hapis yatan ilk başbakan oldu.

  İsrail eski Başbakanı Ehud Olmert cezaevine girdi #1

  SUÇSUZUM

  Cezaevine gitmeden önce bir video mesajı yayınlayan Olmert, rüşvet aldığı yönündeki mahkeme kararını reddederek, "Rüşvet aldığım yönündeki hüküm karşısında suçsuz olduğumu söylemek benim için önemli. Bana yönelik verilen hükümlerin hiçbirinin başbakanlık yaptığım sürede yaşananlarla ilgili olmadığını da belirtmek isterim" dedi.

  BAZI HATALAR YAPTIM

  Kendisi ile ilgili dava süreciyle hukuki olmayan sebeplerle "kartopu gibi oynandığını" savunan Olmert, "bazı hatalar yaptığını ancak bunların ceza gerektirecek nitelikte olmadığını" söyledi.

  Olmert, "Başbakan olarak İsrail'in güvenliği bana emanet edilmişti ancak şimdi demir parmaklıkların arkasına gitmek üzere olan birisiyim. Bu değişimin benim için ne kadar acı verici olduğunu hayal edebiliyorsunuzdur" ifadelerini kullandı.

  OLMERT, 19 AYLIK HAPİS CEZASINI ÇEKECEK

  Tel Aviv Merkez Mahkemesi geçen yıl mayıs ayında, Olmert'i, Kudüs Belediye Başkanı olduğu dönemde Holyland Park emlak projesinde "rüşvet almaktan" suçlu bularak 6 yıl hapis cezası yanı sıra 1 milyon şekel (yaklaşık 290 bin dolar) para cezasına çarptırmıştı.

  Mahkeme süreçleri boyunca suçlamaları reddeden ve kendisine yönelik 'acımasız bir cadı avı' yürütüldüğünü savunan 70 yaşındaki eski başbakan kararı temyize götürmüştü. Temyiz davasına bakan İsrail Yüksek Mahkemesi temyiz süreci sonuçlanana kadar Olmert'in serbest kalmasına ve cezasının 19 aya indirilmesine hükmetmişti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir