İsrail - Filistin trafiği yoğun

İsrail - Filistin trafiği yoğun

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Gazze'ye düzenlenen saldırıların sona erdirilmesine yönelik görüşmelerde bulunmak üzere Mısır'ın başkenti Kahire'ye geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Gazze'ye düzenlenen saldırıların sona erdirilmesine yönelik görüşmelerde bulunmak üzere Mısır'ın başkenti Kahire'ye geldi.

Ban Ki-mun'un, New York'tan kalkan özel uçakla akşam saatlerinde Kahire'ye geldiği bildirildi.

BM'nin Kahire'deki Basın Ofisi Müdürü Havle Matar yarın Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Başbakan Hişam Kandil ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile görüşeceğini bildirmişti.
Ban Ki-mun, Gazze'ye düzenlenen saldırılarla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, ''Bölgedeki şiddetin durdurulması ve bu hedef doğrultusunda yürütülen çalışmalara katkıda bulunmak için bölgeye gideceğim'' demişti.

Ban Ki-mun, Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr ile görüştü.

OBAMA, MURSİ VE NETANYAHU İLE GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Barack Obama, Gazze ve İsrail'deki gelişmelerle ilgili Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmeleri yaptı.

Beyaz Saray'ın açıklamasına göre, iki lider, Gazze'deki gerginliğin yatıştırılmasının yollarını ele aldı.

Obama görüşmede, Hamas'ın İsrail'e roket atışına son vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Obama ayrıca, Mısır'daki son tren kazasında hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Mursi ile görüşmesinin ardından İsrail Başbakanı Netanyahu'yu arayan Obama, Netanyahu'dan, Gazze ve İsrail'deki gelişmelerle ilgili son bilgileri aldı.

Beyaz Saray açıklamasında, iki görüşmede de Obama'nın, İsrail ve Filistinli sivillerin can kayıplarından duyduğu üzüntüyü dile getirdiği ve her iki liderle de yakın teması sürdüreceğini ifade ettiği belirtildi.