İsrail Halil İbrahim Camii'ni kapatıyor

İsrail Halil İbrahim Camii'ni kapatıyor

İsrail yetkilileri Filistin'in el-Halil şehrindeki, Hazreti İbrahim ile eşlerinin mezarının bulunduğu Halil İbrahim Camisi'ni, Yahudilerin kutsal Elul ayı başlangıcı sebebiyle perşembe günü kapatacağı bildirildi.

"10 GÜNLÜĞÜNE KAPANACAK"

Filistin Haber Ajansı WAFA'dan alınan bilgiye göre, el-Halil Vakıflar Müdürü Zeyd el-Caberi, ''İsrail yönetimi, Vakıflar müdürlüğüne 'kapatma' kararını tebliğ etti. İsrail bunu her sene 10 günlüğüne yapar. İsrail bu camiyi yarısı Müslümanların yarısı da Yahudilerin olmak üzere ikiye ayrılmıştır ve caminin ibadete kapatılacağı vakitler tabloya yazılmıştır'' ifadelerini kullandı.

İbadet merkezini kapatan bu tür uygulamaları kınayan Caberi, bu tür yasakların kanunların izin verdiği ibadet hürriyetine olan saldırı olarak yorumladı.

"CAMİ MÜSLÜMANLARIN İBADET YERİDİR"

Caberi, sözlerine şu şekilde devam etti:

''İşgalci İsrail bu sistematik siyasetini caminin her köşesini ele geçirmek için artarak devam ettiriyor. Halil İbrahim Camisi tamamen Müslümanların camisidir, ibadet merkezidir, Yahudilerin hiç bir hakkı yoktur.''

67 FİLİSTİNLİ BU CAMİDE KATLEDİLMİŞTİ

Halil İbrahim Camisi'nin cuma günü Müslümanlar için ibadete açılması bekleniyor. 25 Şubat 1994'te Barush Goldstien adlı radikal bir Yahudi'nin saldırısı sonucu 67 Filistinli camide katledilmişti.