Euro
10.796
0.43%
Dolar
9.2454
0.36%
Altın
531.89
0.78%
Borsa
1.433
0%
Bitcoin
594.614
-0.07%
10ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 10 C

  İsrail Lübnan sınırına asker yığıyor

  İsrail'in kuzeyinde gerginlik devam ederken, İsrail ordusu Lübnan sınırındaki askeri varlığını artırıyor.
  • 29.01.2015 - 12:07
  İsrail Lübnan sınırına asker yığıyor

  israil

  İsrail’in Suriye’nin Golan Tepeleri’ndeki Kuneytra’da Hizbullah konvoyuna 18 Ocak’ta düzenlediği ve bir İranlı generali öldürdüğü saldırılar sonrası başlayan karşılıklı çatışmalar savaşa dönüştü.

  Lübnan’daki Hizbullah örgütü, saldırıya misilleme olarak İsrail işgali altındaki Şebaa Çiftlikleri’ndeki İsrail birliklerine dün saat 11.35’te tanksavar füzesiyle saldırdı. İsrail ordusu, saldırıda 2 askerin öldüğünü açıkladı. Lübnanlı yetkililer, olayın ardından İsrail ordusundan Lübnan’a 25 top mermisi atıldığını duyurdu. Yetkililer, Hizbullah’ın Şebaa Çiftlikleri’nde İsrail’e karşı “büyük bir operasyon” başlattığını belirtti.

  İsrail Lübnan sınırına asker yığıyor #2
  İsrail ordusunun Lübnan'a saldırısı sırasında vurulan bir konvoy..

  İsrail Lübnan sınırına asker yığıyor #3
  Yaralanan İsrail askerlerinden biri..

  İSRAİL SINIRA ASKER YIĞIYOR

  İsrail'in kuzeyinde gerginlik devam ederken, İsrail Ordusu sınırdaki askeri varlığını arttırıyor. İsrail ordu sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, ülkenin kuzey sınırında askeri birliklerin sayısı arttırılırken, tam bir sayı belirtilmedi.

  İsrail Lübnan sınırına asker yığıyor #4

  İsrail Lübnan sınırına asker yığıyor #5

  İsrail Lübnan sınırına asker yığıyor #6

  TÜNEL ŞÜPHESİ

  Yetkililer bölge halkının günlük yaşamlarına dönmelerini isterken, İsrail ordusu Lübnan sınırındaki Zir'in kasabasında tünel kazılmış olabileceği gerekçesiyle arama çalışmaları yürütüyor.

  Ordu yetkilileri tünel arama çalışmalarının 1 hafta daha süreceğini açıkladı. Öte yandan, İsrail ordusu dün Ghajar köyü yakınlarında Hizbullah tarafından vurulan iki aracın neden silahsız olduğu yönünde soruşturmanın da devam ettiğini bildirdi.

  ÇATIŞMALARI BAŞLATAN SALDIRI

  Lübnan'ın İsrail'in işgali altındaki güney sınır bölgesi Şebaa Çiftlikleri'nde devriye gezen İsrail askeri aracına Hizbullah tarafından yapılan tanksavar füze saldırısı sonrası, İsrail de güney Lübnan'daki çeşitli sınır noktalarına topçu ateşi açmış, saldırıda 1 BM Barış Gücü (UNIFIL) askeri ölmüştü.

  İsrail Ordu Sözcüsü Peter Lerner, saldırıda 2 İsrail askerinin öldüğünü, 7'sinin de yaralandığını açıklamış, Hizbullah da bu saldırıyla, İsrail'in, Suriye'nin Kuneytra kentinde Hizbullah konvoyuna düzenlediği saldırıya misillemede bulunduğunu duyurmuştu.

  İsrail aracına saldırıyı Hizbullah üstlendi

  İsrail Lübnan sınırına asker yığıyor #7

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir